Wypłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na Podkarpaciu w 2018 r.
PODKARPACKIE. W 2018 roku poziom wypłat świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w był relatywnie niski (na tle lat ubiegłych.)
fot. Adam Cyło
Dzięki Funduszowi Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (działającemu obecnie w strukturze Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie) któremu pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach, które są niewypłacalne, mają gwarancję otrzymania wynagrodzeń i innych świadczeń związanych z pracą.
W okresie 11 miesięcy 2018 roku było to 7,3 miliona złotych na rzecz pracowników i byłych pracowników 40 podmiotów gospodarczych. Wypłacone świadczenia objęły łącznie 739 osób uprawnionych. Liczba niewypłacalnych pracodawców oraz łączna kwota wypłaconych świadczeń była zbliżona do poziomu z roku 2017, natomiast ilość osób otrzymujących świadczenia w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła o 12%.
Wśród tych podmiotów tylko jeden zatrudniał ponad 100 osób. Pozostałe przypadki niewypłacalności pracodawców w liczbie 40 dotyczyły małych przedsiębiorstw, w tym aż 26-ciu zatrudniających do 20 pracowników. W grupie niewypłacalnych podmiotów dominowały firmy budowlane, papiernicze oraz wyposażenia sklepów.
- Rzeczywisty obraz kondycji podkarpackich przedsiębiorstw zaburza 1 firma z branży papierniczej, która formalnie przeniosła swą siedzibę z Żywca w województwie śląskimdo Rzeszowa, co skutkowało koniecznością obsługi tego podmiotu ze względu na właściwość miejscową i wypłatę świadczeń dla blisko 160 osób – mówi Krzysztof Powrózek z WUP w Rzeszowie.
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie w 2018 roku odzyskał na rzecz FGŚP 1,9 miliona złotych z tytułu windykacji należności od niewypłacalnych podmiotów.
Najważniejsze postępowania Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na Podkarpaciu dotyczyły trzech niewypłacalnych pracodawców: wspomniane Żywieckie Zakłady Papiernicze „Solali” SA w upadłości w Rzeszowie, Adform Group S.A. w upadłości w Mielcu oraz Gobox sp. z o.o. w upadłości w Dębicy (kwota wypłaconych świadczeń wyniosła odpowiednio: 1,8 mln zł, 1,2 mln zł, 0,5 mln zł).