„Zapal Światło Wolności” - 13 grudnia
RZESZÓW. To zwyczaj zainaugurowany przez Instytut Pamięci Narodowej w 2015 r.
W tym dniu IPN zachęca mieszkańców całego Podkarpacia do włączenia się w akcję i o godz. 19.30 zapalenia w oknach ofiarom stanu wojennego - „Światła Wolności”.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 w Kościele Farnym w Rzeszowie odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Po mszy pod krzyżem misyjnym nastąpi złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy.
Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Decyzję starano się zalegalizować antydatowanym Dekretem Rady Państwa z 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym i Uchwałą Rady Państwa w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa. Uzasadniano go potrzebą przeciwdziałania chaosowi i anarchii, wywołanych postępowaniem radykalnych działaczy „Solidarności”.
Do operacji użyte zostały - armia, milicja obywatelska i służba bezpieczeństwa. We wszystkich województwach ustanowiono komisarzy wojskowych. Największe, kluczowe zakłady pracy zostały zmilitaryzowane.
Równocześnie z wprowadzeniem stanu wojennego realizowano zaplanowane i przygotowane przez aparat bezpieczeństwa operacje „Klon”, „Jodła” i „Azalia”. W ramach operacji „Klon” SB przeprowadziła rozmowy ostrzegawcze z działaczami „Solidarności”. Celem operacji „Azalia” było zablokowanie łączności telefonicznej. Kryptonimem „Jodła” nazwano akcję internowania wytypowanych przez bezpiekę osób. Już pierwszej nocy, na terenie dzisiejszego Podkarpacia internowano ich ok. 340 osób (w okresie całego stanu wojennego ok. 445).