Popyt na kredyty mieszkaniowe w październiku 2018 r.
Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Najnowszy październikowy odczyt wyniósł + 17,4% i jest niższy od odczytu wrześniowego o - 6,2 punktu procentowego.
Fot. Pixabay/CC0
Wartość indeksu na poziomie + 17,4% oznacza, że w październiku 2018 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe, na kwotę wyższą o 17,4%, w porównaniu z październikiem 2017 r.
- W październiku 2018 r., w porównaniu do września 2018 r., wartość indeksu spadła o 6,2 p.p. Jednak październikowy odczyt nadal jest bardzo wysoki. Łącznie w październiku o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 36,38 tys. osób w porównaniu do 32,13 tys. rok wcześniej (+13,2%). Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w październiku 2018 r. wyniosła 258,46 tys. zł, tj. o 8,4% więcej niż rok wcześniej. Wzrost indeksu spowodowany jest więc zarówno wzrostem liczby wnioskodawców, jak i średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Wzrostowi liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy sprzyja nadal bardzo dobra sytuacja gospodarstw domowych, której towarzyszy optymizm co do przyszłej sytuacji finansowej. Natomiast wnioskowanie o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych niż w 2017 r. może mieć swoje główne źródła zarówno we wzroście cen nieruchomości, jak i wzroście zdolności kredytowej, któremu sprzyja wzrost dochodów gospodarstw domowych, i nadal rekordowo niskie stopy procentowe - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.
Metodyka indeksu:
Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.