Trzy tysiące nowych miejsc pracy w Parku „Rzeszów–Dworzysko” Powiatu Rzeszowskiego
RZESZÓW. Trzy kolejne firmy, w tym amerykańska, postanowiły wybudować swoje zakłady na terenie PNT. Pieniądze ze sprzedaży w pełni uzbrojonych działek Starostwo Powiatowe w Rzeszowie przeznacza m.in.: drogi i mosty, służbę zdrowia oraz edukację.
Do grona firm już działających na terenie Parku dołączyły (sierpień/wrzesień br.): TW Metals Polska, Efekt Plus oraz Heating – Instgaz.
Przedsiębiorstwo TW Metals Polska jest oddziałem amerykańskiego koncernu, dostawcy produktów lotniczych dla wielu producentów samolotów i silników na świecie. Obecnie firma ma kontrakty z największymi producentami samolotów, w tym z: Boeingiem, Airbusem, Bombardierem, Embraerem. Efekt Plus jest krajowym liderem produkcji folii stretch i jednym z czołowych producentów folii w Europie. Na rynku działa już od 10 lat. Heating – Instgaz to największa hurtownia instalacji grzewczych i sanitarnych w Rzeszowie posiadająca swoje oddziały również w województwach: lubelskim i małopolskim.
Wartość planowanych inwestycji wymienionych firm to w sumie ponad 74 mln zł. Zatrudnienie w nowych zakładach znajdzie ok 170 osób. Docelowo, w PNT pracę znajdzie ok. 3 tys. osób.
Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski, mówi: - Nasz Park utworzyliśmy właśnie po to, aby inwestowały tutaj innowacyjne firmy, w tym międzynarodowe, i aby powstawały nowe miejsca pracy. Dzięki temu Powiat Rzeszowski staje się atrakcyjnym miejscem do życia i pracy zarówno dla młodych, wykształconych osób, jak i fachowców z wieloletnim doświadczeniem.
Obecnie na terenie PNT zainwestowało już 12 przedsiębiorstw. Jednym z walorów firm, które chcą tutaj tworzyć nowe miejsca pracy jest zapewnienie, że ich działalność gospodarcza ma nowatorski charakter. Zasadą przyjętą podczas naboru i selekcji przyszłych inwestorów jest uzyskanie przez nich pozytywnej opinii ośrodka badawczo-rozwojowego lub naukowego w zakresie innowacyjności przedsięwzięcia.
Park Naukowo – Technologiczny „Rzeszów – Dworzysko” to inwestycja zrealizowana przez powiat rzeszowski, który jako jedyny w Polsce, posiadając własny tak duży obszar inwestycyjny (83,42 ha), zdecydował się na jego pełne uzbrojenie.
Tereny udostępniane inwestorom są uzbrojone w sieci dróg dojazdowych wraz z chodnikami, ścieżkami rowerowymi oraz oświetleniem w technologii LED.
Każda działka przeznaczona pod inwestycję jest wyposażona w infrastrukturę techniczną. Dodatkowo, na obszarze 0,95 ha wykonana została farma ogniw fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,63 MW.
Powiat Rzeszowski zdecydował się również na budowę sieci ciepłowniczej (2,60 km), dzięki której przedsiębiorcy mogą skorzystać z ciepła systemowego, dostarczanego przez MPEC Rzeszów.
Ochronę terenów inwestycyjnych zapewnia system kompleksowego monitoringu wyposażony w 14 kamer. O innowacyjności oferowanego terenu świadczy obecność aktywnego systemu odgromowego, który zapewnia ochronę PNT przed wyładowywaniami atmosferycznymi.
Wyjątkowe udogodnienia
Zarówno powiat rzeszowski jak i Park mają dogodne położenie komunikacyjne. - W pobliżu PNT znajduje się międzynarodowe lotnisko Rzeszów – Jasionka, niedaleko przebiega autostrada A – 4 i droga ekspresowa S19. Cały teren sąsiaduje z magistralą kolejową E30 NiemcyPolska – Ukraina – mówi Waldemar Pijar, sekretarz pwiatu, koordynator projektu PNT „Rzeszów – Dworzysko”.
- Przedsiębiorcy mogą liczyć na naszą pomoc w bardzo szerokim zakresie. Oprócz standardowych działań związanych z oferowaniem działek inwestycyjnych służymy im także pomocą – na przykład - w pozyskiwaniu środków finansowych, w tym pomocowych z Unii Europejskiej oraz pomocą przy wydawaniu warunków przyłączeniowych do sieci infrastruktury technicznej znajdującej się na terenie Parku - mówi Krzysztof Jarosz, naczelnik Wydziału Parku Naukowo – Technologicznego i Promocji Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, które zajmuje się pozyskiwaniem i obsługą klientów.