Unikalna, dwudziestowieczna świątynia w Domostawie
DOMOSTAWA, POWIAT NIŻAŃSKI.
Początki parafii we wsi Domostawa (gm. Jarocin, Podkarpackie) datuje się na rok 1906, kiedy to wybudowano kapliczkę św. Rozalii. Od 1909 r. rozpoczęto przygotowania do budowy kościoła. O jego lokalizacji (były różne koncepcje) zdecydowała… fura drewna. Zdeterminowana część mieszkańców przywiozła ją na obecny plac kościelny, tym samym wyznaczając plac budowy.
Wykonawcą świątyni został majster Paweł Siembida, a inicjatorem ksiądz Ignacy Pyzik, proboszcz parafii Pysznica, który poświęcił nową budowlę w 1910 r. wraz z nadaniem jej wezwania Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej.
W latach 1964-1969 w stolarni założonej przy parafii przez ks. Henryka Urbanika został wykonany obecny wystrój wnętrza kościoła.
Stropy pokryto drewnianymi kasetonami z rzeźbionymi przedstawieniami symboli religijnych, znakami historycznymi oraz wizerunkami znanych postaci z historii Kościoła i Polski. Płaskorzeźby wykonane zostały dłutem przez Józefa Bedusa, rzeźbiarza z Domostawy. W prezbiterium umieszczono neoromański ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz po bokach rzeźbami śś. Wojciecha i Stanisława w konchowych niszach.
KZ