Elektroniczna platforma ZUS
Każdy może sprawdzić, czy pracodawca płaci składki emerytalne.
Dziś (14 czerwca) zaczyna funkcjonować Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Każdy ubezpieczony, płatnik i niektórzy świadczeniobiorcy zyskają dostęp do swoich danych w ZUS przez Internet i dowiedzieć się m.in. czy mają obowiązujące ubezpieczenie zdrowotne, o odprowadzanych składkach, o wielkości świadczeń czy zgromadzonych środkach na emeryturę.
- Na portalu są wszystkie informacje na temat ubezpieczonego – mówi Dariusz Śpiewak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Można na bieżąco, miesiąc po miesiącu, a nie tak, jak do tej pory raz do roku, sprawdzać, czy i o jakiej wysokości pensji pracodawca poinformował ZUS, jaką wysokość składek uiścił i jaka wysokość składek została zarejestrowana na koncie ubezpieczonego.
Będą to dane z ostatnich 12 miesięcy, ale na zamówienie będą dostępne również archiwalne dane z minionych 10 lat.
Z platformy skorzystać będą mogli również świadczeniobiorcy, ale tylko z tzw. nowego portfela, czyli ci, którzy otrzymują świadczenia od marca 2008 roku. Zyskają oni dostęp do danych o wysokości emerytur, terminów przelewów i banku, do którego wpłyną.
System ma ułatwiać życie także płatnikom składek, czyli przedsiębiorcom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Będą oni mogli korzystać z funkcjonalności e-płatnik, która umożliwi załatwienie części spraw administracyjnych przez internet.
- Do tej pory był to specjalny program, który trzeba było zainstalować. W tej chwili dla małych przedsiębiorców i dla jednoosobowych firm będzie taka możliwość składania wszystkich deklaracji przez internet, z wykorzystaniem zaufanego profilu jako sposobu logowania się do systemu i podpisywania dokumentów. Czyli nie drogi certyfikat kwalifikowany, tylko darmowy podpis – podkreśla Dariusz Śpiewak.
Właśnie utworzenie własnego konta na stronie internetowej Platformy www.pue.zus.pl będzie warunkiem, by skorzystać z nowego systemu. Dodatkowo użytkowników czeka jedna wizyta w najbliższym oddziale ZUS w celu potwierdzenia swoich danych.
- W tej chwili ten portal udostępniamy dla wszystkich. Będzie można w każdym oddziale ZUS-u, we wszystkich 348 jednostkach, otrzymać zaufany profil i dostęp do portalu – zapewnia wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak podkreśla Dariusz Śpiewak, pilotażowe akcje wykazały, że proponowane funkcjonalności podobają się potencjalnym użytkownikom i że działają poprawnie. W kolejnych miesiącach system zostanie poszerzony o kolejne możliwości.
- Za chwilę będziemy udostępniać również możliwość składania wszystkich wniosków do ZUSu przez internet – mówi wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Taka opcja pojawi się już w przyszłym miesiącu, na razie dla części wniosków, m.in. o zasiłek macierzyński czy chorobowy.
kar