„Odloty białych żurawi” - tomik poezji Wiesława Kulikowskiego
„Odloty białych żurawi. Wybór wierszy wczesnych, niedawnych i najnowszych” Wiesława Kulikowskiego ukazał się w wydawnictwie „Carpathia". Wyboru wierszy dokonała - z udziałem autora - Ewelina Nycz.
W swojej twórczości autor pisze o regionie i osobach z nim związanych, między innymi Ryszard Zięba, Jerzy Pleśniarowicz, prof. Józef Nowakowski, Jolanta Jakima-Zerek.
Autor troszczy się o kondycję poezji, o jej język, niepowtarzalność i treść, bo jak zaznacza współczesny wiersz nie zawsze jest o czymś, a przecież poezja powinna być dyskretna, „pożywna”, pełna treści jak listy, jak spotkanie z innym człowiekiem. O erudycyjności wierszy poety i ich
Wiesław Kulikowski mieszka na Podkarpaciu, a literacko związany jest z Krakowem. Należy do krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest autorem 20 książkowych pozycji poetyckich m.in. „Zbieranie szronu” (1967), „Zamiatacze ulic malowanych” (1981), „Rozmowa z igliwiem” (1997), „Blisko i najbliżej” (1997), „Schody do winnicy” (1999), „Milcząca na złotej kładce” (2010), „Drugie lato i trzecie” (2016).
Jego twórczość umiejscawia się w nurcie nadrealizmu, zaś poeta Marek Pękala nazywa to pisarstwo nawet „intymnym nadrealizmem”. Krzysztof Lisowski w jednej ze swoich recenzji zwraca uwagę, że o Kulikowskim pisało wielu; krytycy, przyjaciele, profesjonalni historycy literatury starali się poetę umieścić w jakimś nurcie liryki polskiej, przypisać zaszufladkować. Nie bardzo się to udawało. Kulikowski ze swoją zadziwiającą wyrazistą nutą nigdzie się „w całości” nie mieści...