Powstanie Podkarpackie Centrum Innowacji
PODKARPACKIE. Przez kilka miesięcy dwa regiony: Podkarpackie i Świętokrzyskie brały udział w unijnej inicjatywie Poland Catching–up Regions. Jej rezultatem są zalecenia dotyczace rozwoju regionalnego.
Fot. Pixabay/CC0
Jednym z zaleceń ekspertów z Komisji Europejskiej oraz Banku Światowego jest powołanie Podkarpackiego Centrum Innowacji.
- Podkarpackie Centrum Innowacji ma być ulokowane w terenie dostępnym, publicznym, w centrum Rzeszowa, z dobrą komunikacją, z dobrym dostępem dla przedsiębiorców i studentów, którzy w tej pracowni prototypowej mogliby realizować swoje pomysły związane z innowacjami i przekładaniem różnych etapów badań na projekty już gotowych prototypów – powiedział marszałek, dodając - Wszyscy wiemy, że w skali kraju, na Podkarpaciu transfer wiedzy i transfer innowacji do przemysłu z uczelni jest pewnym problemem, stąd taka instytucja, która będzie miała charakter pośredniczący jest niezmiernie istotna. Myślę, że doradztwo, jakie otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej i z Banku Światowego, które proponują nam bardzo dobre praktyki, stosowane w innych dobrze rozwiniętych krajach Europy i świata, jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Oczywiście czeka nas długi proces renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego, aby ten projekt bez konkursu był możliwy do wdrożenia, ale czeka nas także przygotowanie różnego rodzaju dokumentów, które są niezbędne do wdrożenia tego projektu, jak: studia wykonalności, czy biznesplany. Musimy też rozmawiać z prywatnym biznesem, bo to on będzie kluczowy w tej instytucji, on będzie stawiał wymagania, on będzie współpracował bezpośrednio z uczelniami. Dziś potencjał laboratoriów, potencjał środków, które zostały zainwestowane w poprzedniej perspektywie finansowej nie pracuje w pełni. Te procedury, które zostały wypracowane w ramach projektu pokazują, że 20% można w systemie komercyjnym udzielić dla przedsiębiorczości, dla biznesu, a to dobre wiadomości dla przyszłego rozwoju podkarpackiej gospodarki – zakończył marszałek.
O szczegółach funkcjonowania i zakresie działalności Podkarpackiego Centrum Innowacji mówił Dariusz Wiatr, ekspert ds. Transferu Technologii w Banku Światowym:
- Podkarpackie Centrum Innowacji będzie de facto centrum ekosystemu innowacji na Podkarpaciu, czyli ośrodkiem, który z jednej strony wspomaga ciekawe projekty badawczo-rozwojowe wychodzące z podkarpackich uczelni, z drugiej strony wspomagającym uczelnie i centra transferu technologii w sprzedaży badań zleconych na zewnątrz, w szczególności badań opartych na uczelnianych laboratoriach i sprzęcie badawczo-rozwojowym. Po trzecie będzie unikalną platformą dla studentów, ażeby prototypować swoje pomysły, tworzyć nowe rzeczy, nowe projekty i być może także organizować własne start-upy – powiedział.
Ekspert zwrócił uwagę, że centrum będzie mogło zacząć funkcjonować już od 2018 roku, a jego działalność w okresie pierwszych pięciu lat funkcjonowania zostanie pokryta w 100% ze środków unijnych.
PCI będzie brokerem, będzie kupować dostęp do sprzętu i sprzedawać korporacjom z Polsce i Europie.
Dariusz Wiatr z Banku Światowego wśród warunków sukcesu przyszłego Centrum wymienił wybór profesjonalnego zespołu, złożonego z najlepszych specjalistów. Następnie zapewnienie finansowania po zakończeniu projektu. PCI ma osiągać przychody, a po kilkunastu latach utrzymywać się tylko z własnych przychodów. Wśród porpoonowanych rozwiazań jest włączenie do projektu (w dalszym okresie) miasta Rzeszowa, a także miejscowych firm.
Od początku PCI będą zaanagażowane uczelnie - Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- Możeliwe jest Wejście kapitalowe uczelni - mówił marszałek Ortyl. - Oparliśmy się na trzech uczelniach, bo mają centra tranferu technologii, chociaż dużo do życzenia mieć można do nich.
Dodał - odpowiadając na pytania radnej Teresy Kubas-Hul, że możliwe jest włączenie innych uczelni.