Szybkie i tanie usługi badawcze w laboratorium Aeropolis (RARR)
RZESZÓW, JASIONKA. Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis w Jasionce to jedno z najnowocześniejszych laboratoriów w Polsce.
Działające w strukturach Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (w kompleksie Inkubatora Technologicznego w Jasionce) laboratorium jest jedyną taką placówką w regionie. Do końca 2016 r. zrealizowało kilkadziesiąt zleceń, głównie dla firm z branży lotniczej i automotive, dzięki którym przedsiębiorstwa mogły rozwijać swoją działalność.
- Zlecenia realizujemy szybko, także wieczorami i w weekendy, bo zdajemy sobie sprawę, jak ważny dla naszych klientów jest ich biznes - mówi Marek Magniszewski, kierownik.
W nowo otwartym laboratorium usługi zaczęto realizować od kwietnia 2016r. Do końca 2016 roku zrealizowano 43 usługi. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają ze skanera 3D i drukarki 3D w technologii SLS oraz komory klimatycznej. Wypożyczamy też kamerę termowizyjną.
- Mimo że skanerów 3D na rynku nie brakuje, przedsiębiorcy to właśnie nam zlecają wykonanie usług. Realizujemy je szybko i profesjonalnie, komercyjnie, ale w bardzo atrakcyjnej cenie, bo nasze usługi objęte są pomocą de minimis, czyli są tańsze o 30-50 procent - przyznaje Marek Magniszewski.- Nawet jeśli zlecenie otrzymujemy w piątek o godz. 16, to na poniedziałek jest już gotowe. Dostosowujemy się do oczekiwań klientów i dobrze je rozumiemy. Wielu młodych przedsiębiorców pracuje na etacie w jakiejś firmie i dopiero po godzinach ma czas na rozwój własnego biznesu.
usług korzystają głównie firmy z Podkarpacia, ale laboratorium jest gotowe na szerszą współpracę. - Jesteśmy otwarci na wszystkich przedsiębiorców i inwestorów, także spoza naszego regionu.
Laboratorium wyróżnia w skali kraju m.in. zatrudniając inżyniera-marketingowca, promującego i sprzedającego usługi przedsiębiorcom.
Zdaniem specjalistki ds. marketingu w laboratorium Jolanty Kasprzyk-Kremer, przedsiębiorcy, których zachęca do korzystania z usług laboratorium, są bardzo chłonni wiedzy i zaskoczeni szybkością realizowania usług.
- To, co w innym miejscu trwa po kilka tygodni, u nas 48 godzin - dodaje.
Laboratorium współpracuje z uczelniami, m.in. z Politechniką Rzeszowską oraz Politechniką Świętokrzyską. Prowadziło także badania naukowe dla doktoranta Politechniki Rzeszowskiej z zakresu metalografii.
Zdaniem Marka Magniszewskiego, atutem laboratorium jest fakt, że wychodzi ono poza schematy działań maszyn i w porozumieniu z producentem urządzeń wykorzystuje je do także do innych badań, o ile jest to możliwe.
Na wyposażeniu laboratorium znajdują się: przestrzenny skaner optyczny (3 pola pomiarowe o wymiarach 100x100, 320x320 oraz 700x700mm, które umożliwiają pomiary elementów o różnych gabarytach), dwie drukarki 3D - drukarka w technologii SLS (dokładność ok. 150 µm, przestrzeń robocza 300x300x600 mm) i drukarka w technologii 3SP (dokładność ok. 50 µm, przestrzeń robocza 457x457x457 mm), ręczny spektrometr rentgenowski (krzywe kalibracyjne do pomiaru składu pierwiastkowego próbek stałych, wykrywa pierwiastki od Mg do U), komora klimatyczna (jedna z największych przestrzeni roboczych w Polsce – 10 m3, zakres temperatur -60 - +110 ̊C, światło UV, zraszacze) mikroskop metalograficzny (powiększenie do 2000x, zestaw urządzeń do preparatyki zgładów – przecinarka, prasa do inkludacji oraz szlifierko-polerka), ploter CO2 tnąco-grawerujący (przestrzeń robocza 1000x1600 mm). Zakup urządzeń był konsultowany z przedsiębiorcami. Z usług laboratorium skorzystały m.in. firmy: ML System, Heli-One i Betonovo.