MON: Nowe postępowanie na zakup helikopterów
WARSZAWA, MIELEC. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaprosił trzy podmioty, które brały udział w poprzednim postępowaniu na wybór śmigłowców wielozadaniowych.
Fot. Pixabay/CC0
Zaproszenie do rozmów zostało wystosowane do PLZ Mielec, PLZ Świdnik i firmy Airbus. Jest to nowe postępowanie w ramach pilnej potrzeby operacyjnej zgłoszonej przez Siły Zbrojne.
Na zakup śmigłowców rząd chce wydać miliard złotych.
Przy okazji MON stwierdza, że rząd PO-PSL od początku przetargu na śmigłowce dla polskiej armii stawiał w pozycji uprzywilejowanej śmigłowce Caracal, do tego stopnia, że ówczesny minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, dokonał bezprawnej zmiany wstępnych założeń techniczno- taktycznych. Oferowane Polsce maszyny miały być droższe niż te dla Brazylii i Kuwejtu
Resort podkreśla, że negocjacje w tej sprawie, przez ponad rok, prowadziło Ministerstwo Rozwoju i nie zostały one zerwane, lecz zakończyły się. MON zaprzecza też, że strona francuska miała zaproponować 6000 miejsc pracy dla polskich pracowników, gdyż w Łodzi zaproponowano zatrudnienie dla około 200 osób.
- Oszczerstwa i pomówienia kierowane pod adresem pana Antoniego Macierewicza - szefa MON - są działaniem na szkodę bezpieczeństwa państwa - stwierdziła rzecznika MON.
Wcześniej poseł Platformy Obywatelskiej złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa MON Antoniego Macierewicza, w zwiazku z jego kontatami amerykańskim lobbystą Alfonse D'Amato, byłym parlamentarzystą. Alfonse D’Amato, pracujący dla koncernu Lockheed Martin (do którego należy producent śmigłowców Black Hawk), od kilku miesięcy jest także lobbystą Polskiej Grupy Zbrojeniowej, nad którą nadzór sprawuje szef MON.
Chodzić ma o konflikt interesów w przypadku lobbysty i niedopełnienie obowiązków przez ministra.
https://www.youtube.com/watch?v=AFk8cPKntp8