Macierewicz o offsecie z Airbus Helicopters
Co zaoferuje producent śmigłowców?
Fot. airbushelicopters.com
W poniedziałek (4 lipca 2016) Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i firma Raytheon podpisały nowy list intencyjny, który rozwija ramy współpracy między firmami oraz włącza Polską Grupę Zbrojeniową S.A. w strukturę globalnego łańcucha dostaw amerykańskiego koncernu.
List pozycjonuje polski przemysł jako istotną część programu Global Patriot, włączając w to transfer kluczowych technologii. Polskie firmy będą mogły wziąć udział w programach modernizacyjnych 220 zestawów Patriot będących na wyposażeniu 13 państw, a dodatkowo wykonają 50 proc. prac przy programie Wisła. Jako część porozumienia strony przeanalizują możliwości współpracy w zakresie opracowywania technologii radarowych i rakietowych z wykorzystaniem potencjału polskiego przemysłu. Dla przykładu takimi obszarami współpracy Raytheona i PGZ mogą być podsystemy radarowe dla wspólnie produkowanych przeciwlotniczych i przeciwrakietowych wyrzutni rakietowych oraz wspólne prace nad niskokosztowymi technologiami rakietowymi.
Przy okazji minister obrony narodowej Antoni Macierewicz stwierdził, że trwają rozmowy w między Airbus Helicopters a odpowiedzialnym za offset Ministerstwem Rozwoju.
- Jak długo nie mamy zgody francuskiej na spełnienie warunków offsetu, tak długo umowa nie może zostać zawarta – powiedział szef MON.
Podkreślił, że rozmowy nie mogą trwać w nieskończoność, bo „przecież są w Polsce fabryki, które produkują bardzo dobre helikoptery”.