Opis wydarzeń Europejski Stadion Kultury 2016

Opublikowano: 2016-06-23 12:45:49, przez: admin, w kategorii: Kultura

RZESZÓW.

 

MUZYKA

 

Art Color Ballet – czwartek, 23.06 – Fontanna Multimedialna

Art Color Ballet zaprezentuje spektakl Preludium Słowiańskie, sięgający do korzeni kultury Słowian. Twórcy widowiska Marek „Smok” Rajss i Agnieszka Glińska za pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni, bodypaintingu i światła UV wykreowali współczesną interpretację świata prasłowiańskiego, z bogactwem wierzeń i obrzędów, wyznaczonych rytmem przyrody. O muzyczną stronę wydarzenia zadba grupa WATAHA The Slavic Drummers oraz grupa wokalna STROJONE.

Koordynacja: Art Color Ballet.

 

Alarm, percussion thriller goes East” – performance muzyczno-wizualny Aleksandra Wnuka – czwartek, 23.06 – klub festiwalowy na Bulwarach

Alarm to nie tylko koncert. To wezwanie do kontemplacji w półmroku. Zanurzenie w przestrzeń ezoterycznych brzmień.Warstwa muzyczna oscyluje będzie między akustycznym dark ambient a twórczością kompozytorów muzyki awangardowej i muzyki wschodu.

Aleksander Wnuk, wraz z pozostałymi muzykami chce zabrać słuchaczy w kręgi muzyki nie tylko wirtuozowskiej, ale także kontemplacyjnej, kameralnej, z posępnym widmem i doraźnym larum. Klimat wieczornego pleneru ma sprzyjać spacerowi wśród bezkresu mrocznych zakamarków. Ale w naszych własnych myślach. Nie zabraknie jednak nawiązania do groteski, która często towarzyszy mrocznym historiom znanym z kina czy teatru.Alarm nie jest programowym, ale raczej swobodnie zaprojektowanym konceptem muzyczno-wizualnym - spektaklem. Alarm goes East jest rozwinięciem założeń programowych spektaklu, który miał miejsce w Poznaniu w ramach cyklu Moja Muzyka.

Wykonawcy:

Aleksander Wnuk + 3 osoby (instrumentaliści)

 

Koncert Główny – piątek, 24.06 – Stadion Miejski

Koncert otwarcia – Kortez z zespołem

Kolektywy: Natalia Nykiel [Polska]/Golden Parazyth [Litwa],

Dawid Kwiatkowski [Polska]/ The Hardkiss [Ukraina],

Skubas [Polska] / Jono McCleery [Wielka Brytania],

Sarsa [Polska]/ Green Room & Dato Lomidze [Gruzja],

Piotr Rogucki [Polska]/ Within Temptation [Holandia]

Gwiazda: Within Temptation [Holandia]

 

Atmasfera, JAMALA (UA) - sobota, 25.06 – rzeszowski Rynek

Jamala - właściwie Susana Dżamaładinowa – ukraińska piosenkarka krymsko-tatarskiego pochodzenia, której skalę głosu wycenia się na cztery oktawy; reprezentantka Ukrainy w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2016 roku. Jamala prezentuje muzykę o mieszanych stylach, m.in. soul, jazz, rhythm&blues, muzykę elektroniczną
i gospel. Artystka jest zwyciężczynią konkursu Eurowizja 2016.

 

Atmasfera gra muzykę z pogranicza folk, indie, world music, etno-fusion w połączeniu z formami klasycznej
i współczesnej muzyki, improwizacjami. Repertuar Atmasfery  to kompozycje własne, oparte na oryginalnych tekstach. Muzyków cechuje niezwykła otwartość i wciąż poszukują nowych form wyrazu.

 

Angela Gaber Trio – niedziela, 26.06 – klub festiwalowy na Bulwarach

Art Celebration: History of the Rhythm - niedziela, 26.06 – rzeszowski Rynek

4-ta edycja Art Celebration, to ukazanie historii ewolucji muzyki rytmicznej i pokazanie zmian jakie następowały w niej na przestrzeni lat, jak również pokazania, że we współczesnej muzyce gatunki takie jak: jazz, soul, rhythm`n blues czy hip hop wzajemnie się przenikają i wpływają na siebie. W tym celu organizatorzy zaprosili do współpracy artystów, którzy znani są ze swojej otwartości na różne gatunki i nie boją się podejmować nowych wyzwań. Zaprezentują oni zarówno swoje autorskie utwory w unikatowych aranżacjach, jak również wezmą udział w specjalnie przygotowanych na okoliczność koncertu fragmentach ukazujących ewolucję muzyki na przestrzeni ostatniego stulecia.

Pierwsza część koncertu, to ukazanie kilku etapów w rozwoju muzyki rozrywkowej poprzez dj-skie medleje złożone z charakterystycznych utworów dla każdego gatunku miksowane na żywo przez Dj-a Eproma, krótkie wprowadzenie NumerRaza oraz jeden utwór z każdego gatunku wykonany przez wokalistkę Katarzynę Rościńską
i innych uczestników naszego koncertu. Podczas części opisującej hip-hop NumerRaz, jako pionier muzyki hip hopowej wykona jeden ze swoich pierwszych utworów z lat 90-tych. Zostanie też wykonany utwór „Pogadajmy” promujący pierwszą edycję Art Celebration.

W drugiej części koncertu na scenie pojawi się Michał Urbaniak, a swoje autorskie utwory z akompaniamentem zespołu i z aranżacjami napisanymi specjalnie na tę okazję przez Zbigniewa Jakubka wykonają Te-Tris, Eskaubei
i Ten Typ Mes. Zostanie również wykonany utwór promujący tegoroczną edycję.

Koordynacja: Zbigniew Jakubek, Bartłomiej Skubisz

 

TEATR

 

Spektakl „Romantyzm – Nowe Oczyszczenie” Teatr im. Wandy Siemaszkowej – czwartek, 23.06 – Podziemna Trasa Turystyczna

Scenariusz spektaklu zbudowany w oparciu o teksty polskich romantyków. W widowisku – instalacji zostaną zderzone ze sobą skrajnie odmienne konwencje i style. Najpierw musical w postaci artystowsko – progresywnego pokazu mody, ulokowanego w industrialnej przestrzeni Podziemnej Trasy Turystycznej. Następnie widzowie przejdą przez wielowiekowe komnaty, lochy i korytarze w konwencji nawiązującej do teatru średniowiecznego. Współczesna technologia pozwoli na zbudowanie multimedialnego kontekstu dla prezentowanych utworów. Tak skonstruowane przedstawienie będzie doskonałym sposobem na przekroczenie ograniczeń sceny pudełkowej
i teatralna eksplorację przestrzeni centrum miasta.

Koordynacja: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

 

Emigranci” – sobota, 25.06 – klub festiwalowy

Tytułowi emigranci, intelektualista AA i przeciętny zjadacz chleba XX, wynajmują wspólnie skromne mieszkanie w bliżej nieokreślonym kraju. Być może żyją na obczyźnie, a może nie musieli nigdzie wyjeżdżać, by czuć się obco… Połączeni przez przypadek – dążący do niezależności, a jednak skazani na wspólne bytowanie – prowadzą ze sobą i przeciwko sobie okrutną grę pozorów.

Sztuka Sławomira Mrożka dotyka problemu naszej tożsamości. Emigracja od kilku stuleci wpisana jest w historię naszego kraju – również tę najnowszą. Po 25 latach zmieniły się powody i formy emigracji. Znanym rozterkom towarzyszą nowe pytania. Co oznacza dla nas patriotyzm? Jaką wartość ma tradycja i odrębność kulturowa? Czy przestajemy „być”, a chcemy już tylko „mieć”? Czy potrafimy czerpać z doświadczeń historycznych? Czy coś zmieniło się w hierarchii naszych wartości?

Obsada: Piotr Cyrwus, Szymon Kuśmider

Koordynacja: Rzeszowska Akademia Fotograficzna, Piotr Piech

Jak to niegrzecznym bywa źle”, Stowarzyszenie Twórcze SztukPuk Sztuka – sobota, 25.06 – Teatr Maska


Przygotowując spektakl twórcy inspirowali się wierszami dla dzieci XIX-wiecznego pisarza i psychiatry Heinricha Hoffmanna. Choć skierowane do najmłodszych, wierszyki i ilustracje z „Bajek dla niegrzecznych dzieci” dziś odbierane są raczej jako makabryczna ciekawostka. Artyści wykorzystali wiersze niemieckiego pisarza, tworząc uwspółcześnioną wersję, w której szereg dziwnych, neurotycznych postaci dzieli się z odbiorcą swoimi fobiami, lękami, psychozami. Widz wchodzi w niepokojący, odrealniony świat i bierze udział w art-terapii. Z jakim skutkiem?

Kiedy wzięłam do ręki teksty Hoffmana uruchomił się w mojej głowie temat, którym interesowałam się już od długiego czasu. Analizowałam jak bardzo doświadczenia z dzieciństwa wpływają na nas w przyszłości... Często nawet te, których nie jesteśmy świadomi, a które odkładają się, gromadzą w naszej podświadomości. Zaczęłam zastanawiać się, czy dzieciaki z owych wierszy faktycznie były niegrzeczne, czy po prostu zbyt radykalne ograniczenia sprawiły, że musiały się buntować.  W tym spektaklu szukam winnego. Niegrzeczne dzieci? Same
z siebie? Czy może to dorosły...? Może rodzic jest powodem?"

 

Koordynacja: Stowarzyszenie Twórcze SztukPuk Sztuka

 

Szczur” Teatru Beautiful Flowers – niedziela, 26.06 – Teatr Maska

 

To pierwszy spektakl Teatru Beautiful Flowers. To wspólne dzieło trzech chłopaków Artema Vusyka, Ihora Kliuchnyka i Denysa Chmeliova.

Prosty pracowity chłopiec pewnego dnia zostaje świadkiem bandyckiej strzelaniny, w skutek której do jego rąk trafia tajemnicza walizka. Od jakiegoś czasu jest już ona celem dwóch bandytów. Teraz zaś mają oni nowe zadanie: znaleźć chłopca, zamordować go i odzyskać z powrotem walizkę. Równolegle trzech ekscentrycznych detektywów stara się przeprowadzić śledztwo w sprawie zamachu oraz w sprawie walizki. Niestety, dużą część czasu zabiera im wyjaśnianie osobistych relacji i wzajemne podejrzenia. Co znajduje się w walizce? Co z tym wszystkim wspólnego ma babcia? Który z detektywów kłamie?

Świetna muzyka na żywo, ogromna dawka humoru, niespodziewane zwroty akcji – spektakl nie pozostawi Was obojętnymi.

Koordynacja: Julia Honcharuk

 

WYSTAWY

 

Edik” - wystawa twórczości Edwarda Sturlisa– czwartek, 23.06 – Muzeum Dobranocek

Edward Sturlis- wybitny reżyser związany ze Studiem Małych Form Filmowych SE-MA-FOR w Łodzi połączony
z projekcjami najpopularniejszych filmów artysty.

Koordynacja: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

 

Eugeniusz GENO Małkowski - "Portrety" - wernisaż wystawy malarstwa – czwartek, 23.06 – BWA

Wystawa „Malarstwo” czynna w dniach 23.06. - 31.07. 2016

Eugeniusz Małkowski urodził się 5 września 1942 roku w Gdyni. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w szkole zawodowej. Szybko jednak zrozumiał, że jego przeznaczeniem jest tylko sztuka i po roku nauki zrezygnował z tej szkoły. Z niewielką sumą pieniędzy udał się do ojca do Jeleniej Góry, widział w tej zmianie szansę na dostanie się do Liceum Plastycznego we Wrocławiu. Dzięki pracy i talentowi dostanie się do wymarzonego liceum nie było dla niego trudne. Wówczas jego autorytetem był Jan Matejko i pozostaje nim do dzisiaj. Charakter artystyczny Eugeniusz Małkowskiego okazał się jednak zupełnie odmienny od warsztatu narodowego mistrza. Na egzaminie do liceum jeden z kandydatów do szkoły widząc obraz Małkowskiego, nazwał go Picass. Pablo Picasso i Amadeo Modigliani to kolejne autorytety Małkowskiego, w jego odczuciu jedni
z najwybitniejszych artystów w całej historii. W okresie licealnym, podobnie jak Modigliani i Picasso, Małkowski często malował kobiety. Fascynacja kobietą i jej ciałem pozostała u niego do dzisiaj. Po ukończeniu liceum Małkowski rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Okres studiów to pierwsze poszukiwania nowoczesnych środków wyrazu, w jego pracach widoczna już wtedy była wyjątkowa swoboda twórcza. Innowacyjności szukał m. in. w tematyce portretowej. Ujawniał w niej swoją wrażliwość
i zdolność do wychwytywania charakteru modela. Autoportrety, które tworzy od czasu liceum aż do dzisiaj, pokazują w jak doskonały sposób potrafi uchwycić upływ lat i dostrzec zmiany, jakie pojawiają się na twarzy
z każdym rokiem.

Koordynacja: Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie

 

"POPAMIĄTKI" – wernisaż wystawy – czwartek, 23.06 – Galeria R_Z

Wystawa intermedialna w Galerii R_Z. Obejmie filmy, instalacje, obiekty artystyczne, murale. Poprzez te formy wypowiedzi artyści nawiążą do tożsamości, tradycji kulturowych Polski i Ukrainy. To próba zderzenia tradycji z współczesnością naszych narodów. W akcji wezmą udział członkowie ZPAP Okręgu Rzeszowskiego oraz zaproszeni artyści związani z Muzeum Idei we Lwowie.

Koordynacja: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Rzeszowski

 

Wernisaż wystawy twórczości Surena Vardaniana - piątek, 24.06 – Muzeum Dobranocek

 

Boża sprawa” - wystawa fotografii autorstwa Stanisławy Zacharko, Związek Polskich Artystów Fotografików, Okręg Świętokrzyski – sobota, 25.06 – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

 

Stanisława Zacharko urodziła się w Przemyślu. Studia na kierunku „historia sztuki” na Uniwersytecie Jagiellońskim, podyplomowe studia „zarządzanie kulturą” w Instytucie Spraw Publicznych UJ. Od 1986 roku pracuje w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. Zajmuje się krytyką artystyczną. Jest autorką ok 120 wstępów do katalogów wystaw sztuki współczesnej i licznych recenzji, kuratorem wielu wystaw indywidualnych
i zbiorowych oraz opracowań merytorycznych. Tworzy przestrzenne, plenerowe formy rzeźbiarskie z wikliny, uprawia malarstwo, fotografuje. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików od 2005 roku.

Koordynacja: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

 

Wernisaż wystawy grafiki studentów Ukraińskiej Akademii Poligraficznej (Ukrainian Academy of Printing ) – pod kierunkiem Olhy Borysenko i Olgi Łukowskiej oraz koncert zespołu "Krajka" – sobota, 25.06 - Wypożyczalnia Muzyczna WiMBP

Koordynacja: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

 

Wernisaż wystawy plakatów Adeliny Gde – sobota, 25.06 – Teatr Maska

Pomimo młodego wieku Adelina rozpoczęła błyskawiczną, ale o twardym podłożu karierę. Urodzona w Kazachstanie w rodzinie artystycznej. Ojciec malarz, mama rysownik. Adelina szkoły plastyczne kończyła w San Petersburgu. Pracuje w Rosji, Kazachstanie, Włoszech i Francji. Szczególnie we Francji jej prace z serii plakatów, ilustracje książkowe, projekty mody  spotkały się z dużym zainteresowaniem. 

Koordynacja: Fundacja Budowania Biznesu „For Profit”

 

 

 

Krajowe Dni Pola 2024 - duża impreza rolnicza w Boguchwale

 

 

 

Twarze Miasta” - 24 -26.06 – Rynek

Przez 3 dni w godzinach od 10.00 do 14.00 rysowane będą nieodpłatnie portrety mieszkańców miasta
i turystów. Prace zostaną sfotografowane tworząc bazę ok. 100 - 150 portretów. Wydrukowane portrety, skomponowane na dużej płaszczyźnie płyty pilśniowej stworzą zarys herbu miasta -krzyż maltański.

 

Kurator: ZSP, Mirosław Rusinek

 

 

WARSZTATY

 

"Zapisane na szkle - warsztaty fotografii techniką mokrego kolodionu" - prowadzenie Robert Miernik – czwartek – niedziela, 23 – 26.06 – Galeria Nierzeczywista (wernisaż wystawy powarsztatowej 22 lipca, godz. 18.00)

 

Robert Miernik (ur. 13 grudnia 1982 roku w Krakowie) - kiedy z przykrością stwierdził, że coraz częściej to nie fotograf a aparat robi zdjęcie, postanowił zgłębić dawne techniki fotografowania. Cofając się po ścieżce rozwoju fotografii przeszedł od fotografii cyfrowej, przez filmy 135 oraz 120, docierając wreszcie do technik 'pierwotnych'. Ponieważ szybko okazało się, że rozmiar ma znaczenie, średnio co rok podwaja wielkość używanego aparatu, zwykle też niestety dwukrotnie wydłużając czas potrzebny na wykonanie zdjęcia.

Od kilku lat szczęśliwie zakochany w Kolodionie, który okazał się być medium (prawie) idealnym, dzięki konieczności pracy na mokrym materiale dając motywację do walki z hiperaktywną prokastynacją... Od prawie dekady organizując plenery, warsztaty i szkolenia fotograficzne stara się dzielić wiedzą ze wszystkimi, którzy mają cierpliwość słuchać.

Koordynacja: Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne

 

DZIECI

 

Edik” – wernisaż wystawy twórczości Edwarda Sturlisa- czwartek, 23.06 – Muzeum Dobranocek

Edward Sturlis- wybitny reżyser związany ze Studiem Małych Form Filmowych SE-MA-FOR w Łodzi połączony
z projekcjami najpopularniejszych filmów artysty.

Koordynacja: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

 

Wernisaż wystawa twórczości Surena Vardaniana prezentująca ilustracje do baśni i bajek - piątek, 24.06 – Muzeum Dobranocek

Ilustracje do baśni i bajek: „Alicja w Krainie Czarów”, „Mały Książę”, „Baśnie Braci Grimm, „Pinokio”, trylogii
o Panu Kleksie oraz książek Agnieszki Chylińskiej: „Zezia, Giler i Oczak”, „Labirynt Lukrecji”, „Zezia i wszystkie problemy świata”

Koordynacja: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

 

Namaluj mi bajkę” - warsztaty ilustratorskie z Surenem Vardanianem – sobota, 25.06 – klub festiwalowy

Suren Vardanian - autor ilustracji do wielu książek dla dzieci i dorosłych m.in.: „Baśnie Braci Grimm”, „Pinokio”, „Przygody Tomka Sawyera”, „Podróże Guliwera”, „Przygody Sherlocka Holmesa”. Twórca przedstawi swoje projekty, opowie o pracy nad książkami oraz przeprowadzi warsztaty artystyczne na których uczestnicy stworzą własne ilustracje do znanych bajek.

Koordynacja: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

 

Projekcje ukraińskich animacji dla dzieci (licencja na 5 filmów z Narodowego Centrum Oleksandra Dowżenki)- niedziela, 26.06 – klub festiwalowy

Koordynacja: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

 

Spotkanie ze studentami z Ukrainy o zwyczajach i kulturze ukraińskiej oraz dobranockach z dzieciństwa. Poczęstunek ze specjałem ukraińskim – niedziela, 26.06 – klub festiwalowy

Koordynacja: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wystawa „Znajomi z Telewizorka” – 23 – 26.06 – Bulwary

Wystawa plenerowa przedstawiająca popularnych bohaterów dobranocek polskich i zagranicznych.

Koordynacja: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

 

Miasteczko Twórczości Wschodu - warsztaty dla dzieci oraz gra miejska „Poznaj swojego sąsiada” – piątek – niedziela, 23 – 26.06 – klub festiwalowy, centrum miasta

Warsztaty prowadzone w formie pedagogiki zabawy będą przykładem do pokazania różnorodności i zarazem czerpania z bogactwa kulturowego, jak i ukazania podobieństw między Polską a wschodnimi sąsiadami.  Animacje będą odnosić się do wschodnich, ludowych gier ruchowych (podwórkowych), które wykażą oczywiste podobieństwa oraz swoistą oryginalność w przeciwieństwie do współczesnych form spędzania czasu wolnego. 

Uczestnicy stworzą podczas warsztatów gigantyczną grę, wielkoformatowe instalacje, rekwizyty oraz zabawki wywodzące się z kultury ludycznej. Zwieńczeniem działań będzie gra terenowa, podczas której uczestnicy "przechodząc przez różne kraje" – stoiska rozmieszczone na terenie miasta Rzeszowa wezmą udział w zabawach, tańcach, pracach plastycznych, poznając sposoby spędzania czasu wolnego sąsiednich krajów, m.in. Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji.

Koordynacja: Marcin Fornal , Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA Koło w Rzeszowie oraz Pracownia Warsztatów Edukacyjnych Figaro 

 

Smyk Arena – interaktywne warsztaty dla dzieci – sobota, niedziela, 25 – 26.06 – klub festiwalowy

Smyk Arena to interaktywne warsztaty dla dzieci, które maja na celu zapoznać dzieci z tradycją kultury Wschodu poprzez kreatywne zajęcia. Mali odkrywcy poznają świat nie znając ograniczeń ani barier wyznaczonych przez „dorosły” rozsądek. Stają się oni kreatorami swojego doświadczenia. Poprzez różnego rodzaju warsztaty organizatorzy pragną pokazać dzieciom nieograniczony świat ich własnej twórczości. Wszystkie warsztaty odbywać się będą na zasadzie twórczego poznania przez zabawę.

Rodzaje warsztatów:

  • OBRAZ POP ART. – warsztaty sztuki współczesnej poprzez tworzenie gigantycznych obrazów,

  • MAŁY OPERATOR – warsztaty reporterskie, celem warsztatów jest stworzenie przez dzieci i młodzież spotu promującego Wschód Kultury. Zadaniem uczestników będzie współudział w tworzeniu i montażu profesjonalnego spotu na wszystkich etapach związanych z produkcją (wcześniejsze zapisy na warsztaty),

  • ROBOTYKA - Warsztaty robotyki to połączenie informatyki, budowania robotów i świetnej zabawy. Celem zajęć jest pokazanie, że robotyka może być przygodą, pasją, a w przyszłości zawodem z perspektywami. Nie trzeba mieć żadnym specjalnych zdolności wystarczy ciekawość świata i chęć spróbowania czegoś nowego.

  • MODA NA KOLOR – warsztaty ekologicznego farbowania odzieży, uczestnicy poznają sposoby przygotowania barwnika. Prosimy o zabranie ze sobą odzieży (koszulek, spodenek itp.).

  • MALOWNICZY WSCHÓD – warsztaty zdobienia talerzy ceramicznych motywami ludowej kultury wschodniej,

  • KULINARIA – warsztaty kulinarne dla dzieci, podczas których zdobędą podstawową wiedzę o witaminach, zdrowej żywności i zdrowym stylu życia. Później mali uczestnicy pod okiem prowadzącego sami przygotowują swoje pierwsze własnoręcznie zrobione dania.

Koordynator: Rzeszowski Dom Kultury – Anna Kniaziewicz

 

 

 

Spektakl „Ryby śpiewają na niby” – niedziela, 26.06 – klub festiwalowy

Spektakl muzyczny dla dzieci oparty na znanych tekstach Jana Brzechwy, tj. „Chrząszcz”, „Żuraw i Czapla”, „Stonoga” czy „Sójka”. Lubiane przez dzieci i dorosłych teksty ubogacają całkiem nowe, współczesne aranżacje. Całość dopełnia kolorowa scenografia, którym głównym bohaterem jest parasol. Dzieci będą mogły zapoznać się z tekstami, których jeszcze nie znają, a dorośli powrócą w świat dzieciństwa. Kompozytorem jest Krzysztof Mroziak.

Koordynacja: Stowarzyszenie SztukPuk Sztuka

 

FILM

 

KISFF (Kiev International Short Film Festival - Ukraina) – sobota, niedziela, 25-26.06 – klub festiwalowy

KISFF – najszersza panorama aktualnych filmów krótkometrażowych ze wszystkich kontynentów - klasyka
i najnowsze osiągnięcia ukraińskiego i międzynarodowego kina, pokazy specjalne, światowe premiery oraz fachowa selekcja - wszystko to podczas dwudniowego maratonu krótkometrażowego kina w samym centrum Rzeszowa. Rozrywka i odpoczynek dla tych, którzy żyją kinem.

Pierwszy festiwal KISFF odbył się na Ukrainie w 2012 roku. Odtąd odbywa się co roku. Jest niezależnym, apolitycznym społecznym wydarzeniem. Festiwal rozwija narodową i międzynarodową platformę dla krótkometrażowych filmów w celu odkrycia nowych form i metod produkcji filmowej w Ukrainie i za granicą. Dla publiczności w Rzeszowie organizatorzy zaprezentują dwudniowy pokaz filmów.

Sobota - blok filmów reżyserów z Ukrainy, blok filmów z krajów grupy Wyszehradzkiej;

Niedziela - blok 100 za 100 (100 filmów w 100 minut)

Koordynacja: Julia Honcharuk, Fundacja Monmonde

 

PROJEKTY INTERDYSCYPLINARNE

 

WSCHÓD W KULTURZE” – Przestrzenie / Podróże / Konteksty - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
w Rzeszowie

Pan Maluśkiewicz – podróże małe i duże (podróże po literaturze, teatrzyk wyobraźni, triki i iluzje – blok imprez dla dzieci) – czwartek, 23.06 – klub festiwalowy

 

Spotkanie autorskie z podróżnikiem, reportażystą, pisarzem Tomaszem Michniewiczem – czwartek, 23.06 – Podziemna Trasa Turystyczna

 

Spotkanie autorskie z podróżnikiem i pisarzem Piotrem Milewskim ora performance perkusyjny Aleksander Wnuk (prowadzenie Adam Głaczyński) – piątek, 26.06 - Podziemna Trasa Turystyczna

 

Wschody nad Rzeszowem”- wystawa i rozstrzygniecie konkursu fotograficznego oraz recital duetu “The Blues” - sobota, 25.06 – klub festiwalowy

 

Wernisaż wystawy grafiki studentów Ukraińskiej Akademii Poligraficznej (Ukrainian Academy of Printing) – pod kierunkiem Olhy Borysenko i Olgi Łukowskiej oraz koncert młodzieżowego zespołu śpiewu autentycznego „Krajka” z Przemyśla (Ukraiński Dom)(pod patronatem Konsulatu Honorowego Ukrainy
w Rzeszowie – Jerzego Krzanowskiego) – sobota, 25.06 - WiMBP Wypożyczalnia Muzyczna

Koordynacja: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

 

Sławomir Mrożek. Życie Warte jest Życia – Imigrant ze Wschodu „Teatr Imigranta ze Wschodu. Epilog”

To kontynuacja zapoczątkowanego w ubiegłym roku autorskiego projektu znakomitego fotografa Pawła Chara poświęconego wybitnemu polskiemu dramatopisarzowi, prozaikowi i rysownikowi. Mrożek – Mistrz teatru absurdu, autor wybitnych dzieł, docenianych na całym świecie: „Tanga”, „Emigrantów”, „Słonia”, satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej, nominowany do literackiej nagrody Nobla to jedna z najbardziej fascynujących, ale i zarazem skrytych osobistości polskiej kultury i sztuki współczesnej.

Przez ostatnie dwa lata życia tego niezwykłego człowieka Paweł Chara miał nie tylko zaszczyt przebywać w jego najbliższym otoczeniu i obcować z jego niezwykłym umysłem, ale także pełnić obowiązki jego osobistego sekretarza, dokumentując to wszystko w formie wyjątkowych fotografii.

Realizacja projektu o charakterze biograficzno – dokumentacyjnym, którego kolejne efekty zostaną zaprezentowane rzeszowskiej publiczności w trakcie tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury trwała niewiele ponad dwa lata, do 19 lipca 2013 roku, kiedy to zakończyła ją nagła śmierć Mistrza.

Dokładnie 25 czerwca b.r. publiczność w Rzeszowie będzie mogła uczestniczyć w czterech wyjątkowych wydarzeniach na tematycznym pograniczu literatury, teatru i fotografii, które stanowią esencję kolejnej odsłony projektu poświęconego tej wybitnej postaci. Będą to:

 

  • Spektakl teatralny „EMIGRANCI” Sławomira Mrożka (reż. Piotr Cyrwus) w obsadzie aktorów Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie (Piotr Cyrwus, Szymon Kuśmider) – sobota, 25.06 – klub festiwalowy

  • Pełnometrażowy film – biograficzny dokument poświęcony Pisarzowi (zdjęcia i reżyseria: Pawła Chara) - sobota, 25.06 – klub festiwalowy

  • Prezentacja albumu z fotografiami wydanego przez Oficynę literacką Noir sur Blanc w Szwajcarii. Książka wydana w Polsce w listopadzie 2015 r., w dalszej kolejności pojawi się także we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych. Pozycja zawiera około 180 stron, w tym 160 unikatowych fotografii przedstawiających autora "Emigrantów" w sytuacjach osobistych, wkraczających na obszar prywatności, którą pisarz tak bardzo chronił. Możemy go tu poznać od innej strony – jako pogodnego człowieka i miłośnika życia. Paweł Chara pełnił rolę osobistego sekretarza Sławomira Mrożka, był jego gościem w Nicei. Towarzyszył mu w podróżach, spotkaniach z przyjaciółmi, uczestniczył w pracy zawodowej, a także w życiu codziennym. Całość uzupełnia niezwykły tekst autorstwa wdowy po Sławomirze Mrożku, Pani Susany Osorio – Mrożek, będący zasadniczo jej pierwszą publiczną wypowiedzią od czasu śmierci męża. Nie

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich stronom trzecim. Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.

Więcej o plikach cookies można dowiedzieć się na uruchomionej przez IAB Polska stronie: http://wszystkoociasteczkach.pl.

Zamknij