Czy będzie referendum w sprawie wieku emerytalnego?
RZESZÓW. NSZZ „Solidarność” zbiera podpisy pod wnioskiem o referendum obywatelskie w sprawie zachowania obowiązującego obecnie wieku emerytalnego.
Od 9 stycznia (poniedziałek) do 11 stycznia (środa) w godzinach od 11.00 do 17.00 popierający akcję będą mogli złożyć podpisy w punktach przygotowanych przez rzeszowską "Solidarność", tj.: Dom Handlowy Hetman, ul. Hetmańska 26, Dworzec Główny PKP, pl. Dworcowy.
- Podpisy wśród pracowników zbierają działacze „S” w zakładach pracy, w których działa związek - mówi Monika Lubowicz, z Działu Informacji Regionu Rzeszowskiego NSZZ "Solidarność". - Do 20 stycznia można składać podpisy także w siedzibie rzeszowskiej „S”, ul. Matuszczaka 14.
Decyzję o przeprowadzeniu referendum podejmuje Sejm na wniosek 500 tysięcy obywateli.
Treść pytania, które zawarte będzie we wniosku o referendum brzmi: Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
- Platforma Obywatelska oszukała społeczeństwo, bo mogli o tym mówić w kampanii wyborczej. Rządzący po wyborach zapominają, kto ich wybiera, mają patent na mądrość, ignorują dialog społeczny – mówi Piotr Duda. - 30 lat temu władza też nie chciała prowadzić dialogu społecznego.
Szef związku zaprosił do akcji wszystkie środowiska przeciwne zmianom w systemie emerytalnym.
- Referendum to dobry instrument na to, by debata o systemie ubezpieczeń społecznych miała szanse się odbyć i przebić - dodaje członek prezydium Komisji Krajowej Henryk Nakonieczny. - Podwyższenie wieku emerytalnego nie jest dobrym rozwiązaniem, są bardziej przyjazne dla społeczeństwa możliwości.
Jego zdaniem sposobu na poprawę kondycji systemu emerytalnego należy szukać we wzrośnie liczby zatrudnionych, odpowiednim tempie wzrostu wynagrodzeń oraz ujednoliceniu systemu wnoszenia składki do systemu. „Solidarność” opowiada się też za umożliwieniem łączenia czasu przebywania na emeryturze z częściową pracą zawodową oraz pozostawieniem ubezpieczonym możliwości wyboru momentu przejścia na emeryturę.
ac