Komunikacja a relacje metodą dramy w Rzeszowie
24 maja 2016 r. w rzeszowskiej książnicy odbyły się warsztaty dramy prowadzone przez Aleksandrę Chodasz. W czym pomaga, a w czym przeszkadza sposób komunikacji? Jak wpływa na relacje? Czy i jak można go zmienić? – na te pytania uzyskała odpowiedź grupa osób pracujących w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych i biznesie.
Fot. Łukasz Kleska
Metoda dramy pozwala wejść w różne sytuacje i role. Daje szansę na bezpieczne eksperymentowanie w improwizacjach, zmiany ról i reakcji w stosunku do innych ludzi, konfliktów i problemów, przez co poznajemy lepiej swoje ograniczenia i potencjały komunikacyjne – mówi Aleksandra Chodasz.
Poznałam dramę podczas rocznego kursu na Uniwersytecie w Exeter, w Wielkiej Brytanii. Zafascynowała mnie jej moc oraz wielość możliwych zastosowań. Po powrocie do Polski połączyłam znajomość narzędzi dramowych z umiejętnościami wyniesionymi ze szkoły trenerskiej. Mam za sobą doświadczenia nie tylko szkoleń, ale i wspólnych projektów z inspirującymi liderami dramowymi: Johnem Somersem, Sandy Ackerman, Mezzi Franklin. Lubię wolność, twórcze podążanie za tym co tu i teraz, ale też strukturę, osiąganie założonych wcześniej celów. Stąd moje szkolenia są czasem swobody i dobrej zabawy, ale też efektywnego uczenia się i rozwoju – dodaje.
Warsztaty, zorganizowane w WiMBP w Rzeszowie, skierowane były do wszystkich zainteresowanych rozwojem umiejętności porozumiewania się z innymi i świadomości siebie w komunikacji, dla których drama jest ciekawą metodą rozwojową lub narzędziem pracy.
Uczestniczki pierwszego spotkania zaproponowały, aby spotykać się i dalej pracować nad tematem komunikacji metodą dramy. W ten sposób z jednorazowego, trzygodzinnego spotkania, narodził się pomysł na cykl warsztatów dramowych w Rzeszowie, który rozpocznie się już na jesieni. Będzie kierowany do trenerek i trenerów, coachów, pedagogów, psychologów i psychoterapeutów, osób zajmujących się doradztwem zawodowym, animatorów, wolontariuszy i pracowników organizacji pozarządowych, instytucji kultury i firm oraz studentów – mówi Aleksandra Chodasz.
Aleksandra Chodasz jest trenerką i superwizorką dramy, pracuje dramą i uczy jej od ponad 13 lat. Jest założycielką i wieloletnią liderką Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA, obecnie jego członkinią honorową. Działa jako niezależna ekspertka od metodologii szkoleń i projektów społecznych i biznesowych. Jest też prezeską i trenerką w Fundacji Rozwoju „Dobre Życie” na Podkarpaciu. Informacje o jesiennym cyklu dramowych spotkań komunikacyjnych i innych warsztatach można znaleźć na stronie: http://facebook.com/trenerdramy
Łukasz Kleska
Fot. Łukasz Kleska