Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu

Orkiszowe chleby z Baszpolu

Opublikowano: 2016-03-11 10:24:00, przez: admin, w kategorii: Firmy

W polskiej tradycji żywieniowej podstawą jest pieczywo, a szczególnie chleb tradycyjny, na zakwasie.

Orkiszowe chleby z Baszpolu

 

Leś Adam Bała, szef spółki Baszpol i piekarni w Grzegorzówce koło Dylągówki, jako jeden z pierwszych w regionie zaczął wprowadzać do wyrobów mąkę orkiszową. Od lat jest on jej wielkim entuzjastą i admiratorem produkcji z ziarna orkiszowego.

W Grzegorzówce wypieka się słynny chleb orkiszowy na zakwasie. Dzięki fermentacji kwasu mlekowego ciasto nabiera wyjątkowych walorów odżywczych i zdrowotnych. Tak otrzymany chleb – podobnie jak dawne klasyczne wypieki w gospodarstwach wiejskich – zyskuje zarówno walory smakowe i zapachowe, jak też długą trwałość. Ponadto naturalna fermentacja wywołana żywymi bakteriami kwasu mlekowego eliminuje liczne związki rakotwórcze (azotany, azotyny, a przede wszystkim toksyny pleśniowe).

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Chleb sprzedawany jest w formie bochenków o wadze 40 dkg. W jego skład wchodzi 80% orkiszu (taka zawartość mąki orkiszowej podnosi jego walory zdrowotne) i 20% zakwasu. To pieczywo wyrabiane jest bez drożdży. Chleb jest chrupki, ma charakterystyczny zapach i lekko kwaśny smak. Bardzo długo pozostaje świeży i nie kruszy się. Chleb ten można kupić w wielu sklepach ekologicznych i handlujących zdrową żywnością na terenie województwa np. w Kolbuszowej czy Mielcu, a także w Małopolsce w Tarnowie i Nowym Sączu.

Piekarnia w Grzegorzówce wytwarza pieczywo ekologiczne i tradycyjne bez polepszaczy i konserwantów, według rodzimych receptur: m.in. chleb żytni razowy na zakwasie i bułki razowe pszenne. Znane są także powstałe tam ciastka domowe orkiszowe ręcznie wyrabiane i ekologiczne ciastka orkiszowe kruche, tzw. „Klawisze”.

Nowością są ekologiczne płatki orkiszowe w dwukilogramowych woreczkach - wyrabiane z najlepszych ziaren orkiszu, które są zgniatane a następnie suszone w piecu chlebowym.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Krzysztof Zieliński