Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis już działa
JASIONKA, TAJĘCINA. Kompleks Inkubatora Technologicznego Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis w Jasionce k. Rzeszowa powiększył się o kolejny budynek.
W nowo otwartym budynku IT 4 przewidziano miejsce dla młodych, innowacyjnych biznesów, a w funkcjonującym tam Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt, będą prowadzone specjalistyczne usługi badawcze na użytek przemysłu.
Wartość projektu, w wyniku którego powstał budynek IT 4, opiewa na prawie 28 milionów zł, z czego samo wyposażenie laboratorium kosztowało 10,8 mln zł.
Czwarty budynek kompleksu ma prawie 4 tysiące m kw. Powierzchnia produkcyjno-usługowa obejmuje 13 pomieszczeń, w tym 10 przeznaczonych jest do wynajęcia przez początkujące firmy, a w trzech należących do laboratorium zainstalowano sprzęt laboratoryjny. Część socjalno-biurowa mieści 20 pokoi biurowych o powierzchni około 26 m kw. przeznaczonych do wynajęcia. Nowością w Inkubatorze jest powierzchnia open-space office, jaka powstała z myślą o najmłodszych przedsiębiorcach i studentach, których nie stać na zapłacenie dużego czynszu. Obejmuje ona pięć stanowisk biurowych jednoosobowych; cztery stanowiska biurowe dwuosobowe; dziesięcioosobową salę narad.
Najważniejszą częścią nowego budynku jest Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis.
- Oferta laboratorium skierowana jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis, a także do przedsiębiorstw terenu Podkarpacia i całej Polski oraz inwestorów zagranicznych, którzy mogą zlecać badania na nowoczesnym sprzęcie - zaznacza Agnieszka Florek z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
Ręczny spektrometr rentgenowskiej spektroskopii fluorescencyjnej z dyspersją energii (EDXRF) przeznaczony do wykonywania szybkich i nieniszczących analiz. W komorze klimatycznej firmy z branży tworzyw sztucznych mogą zlecać badania starzeniowe powłok izolacyjnych kabli, badanie komponentów z tworzyw (reklamówki, worki foliowe, itp.) pod kątem biodegradacji, badanie przenikania wilgotności do wnętrza kabli; branża fotowoltaiczna - testy wilgotnościwo-zamrożeniowe, badanie cyklów termicznych dla modułów krzemowych oraz cienkowarstwowych. Natomiast firmy z branży automotive mogą tu przeprowadzać testy starzeniowe poduszek powietrznych, badania starzeniowe powłok lakierniczych z wykorzystaniem systemu nade szczania, badanie wytrzymałości tapicerki na promieniowanie słoneczne.
Badania prowadzą specjaliści, wyniki interpretują naukowcy współpracujący z przemysłem
W laboratorium funkcjonuje też pracownia szybkiego prototypowania wyposażona w skaner optyczny i dwie drukarki 3D, a także wiele innych nowoczesnych sprzętów, pozwalających na szeroki wachlarz badań. Z przestrzennego skanera optycznego umożliwiającego skanowanie 3D mogą korzystać producenci z przemysłu lotniczego, samochodowego i dóbr konsumpcyjnych oraz ich dostawcy. Dostępna w laboratorium drukarka w technologii SLS ma ogromny potencjał produkcyjny i może być zastosowana przy produkcji prototypów telefonów, części maszyn i ich napędów, części zamiennych dla branży AGD, a nawet biżuterii i dodatków. Z kolei wielkoformatowa drukarka w technologii 3SP pozwala na nawet produkcję wyjątkowo dużych modeli 3D z zachowaniem dokładności detali - dedykowana jest przemysłowi, lotnictwu i medycynie, jubilerom, dentystom. Na wyposażeniu laboratorium znajdują się także kamery termowizyjne, z których może korzystać branża odnawialnych źródeł energii, np. w pomiaru generatorów w gondolach wiatraków czy pomiarów ogniw fotowoltaicznych; kamery te znajdują szerokie zastosowanie w procesie sterylizacji opakowań medycznych i przy określaniu temperatury obudowy komór spalania silników lotniczych.
RARR przed zakupem urządzeń pytał przedsiębiorców czego będą potrzebowali. Badania na sprzęcie laboratoryjnym będzie prowadzić grupa wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów, którzy doskonale znają te urządzenia. Przedsiębiorcy mogą więc być pewni, że zlecają badania w odpowiednie ręce.