Festiwal Nauki 2015 w Rzeszowie
RZESZÓW.
Fot. WSIiZ
Festiwal Nauki zorganizowany został przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Jego celem jest promocja nauki, a zwłaszcza nauk ścisłych i przyrodniczych. Impreza odbyła się na Politechnice Rzeszowskiej.
Podczas Festiwalu Nauki studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie pokazali i udostępnili odwiedzającym symulator lotu i radary lotnicze. Chętnych na spróbowanie tego, jak czuje się pilot największego pasażerskiego samolotu świata – Airbusa A380 – nie brakowało.
Na stoisku przygotowanym przez studentów WSIiZ z Aviation Management Club - Koła Naukowego zrzeszającego pasjonatów lotnictwa, chętni mogli skorzystać m.in. z symulatora lotu bazującego na grze komputerowej. – Stanowisko jest wyposażone w półprofesjonalny panel kokpitu do sterowania samolotem oraz kontrolki monitorujące przebieg lotu – wyjaśnił Michał Nędza z WSIiZ, który zorganizował stoisko uczelni na Festiwalu Nauki.
Uczestnicy mogli wybrać spośród różnych typów samolotów, za sterami którego zasiąść i następnie przeprowadzić operację startu bądź lądowania na dowolnym lotnisku na świecie.
Podczas Festiwalu reprezentujący WSIiZ Michał J. Wichrowski, Szymon Kulpiński, Oskar Danecki i Daniel Bartusiak zaprezentowali również narzędzie służące do śledzenia samolotów znajdujących się w danym momencie w powietrzu. Jak tłumaczyli, radar umożliwia zdobycie informacji na temat konkretnego samolotu i dokładnych danych technicznych, trasy, wysokości, na jakiej się znajduje oraz linii lotniczej, jaka obsługuje lot.
Z kolei Stowarzyszenie ExploRes, firma Polimedia i Radiolatorium znalazło się miejsce dla chemii, fizyki, biologii z anatomią oraz matematyki. Tuż obok usytuowane zostały warsztaty politechniczne, oraz wystawa modeli kartonowych. Na wielkim ekranie 40 calowego monitora obejrzeć można było trójwymiarowe zdjęcia obiektów kosmicznych. Całość dopełniło wirtualne laboratorium pozwalające na eksperymentowanie na ekranie komputera lub zabawę z dźwiękową tablica Mendelejewa której autorem jest Paweł Pasterz.
Zaprezentowalismy również na scenie głównej Festiwalu pokazy związane z aerodynamiką które wykonali Szymek Górny z Marzeną Oczoś a komentował Tomek Michalski. Na stoiskach brylowali animatorzy - studenci Politechniki, Uniwerystetu i uczniowie Liceum Sióstr Prezentek. Wspomogli nas także dr Renata Jurasińska z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Danuta Proszak z Politechniki Rzeszowskiej.