Zmiany na podkarpackiej liście Kukiz15
PODKARPACKIE, KATOWICE.
Paweł Kukiz. Fot. Facebook
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Katowicach, Paweł Kukiz potwierdził zmiany na listach wyborczych w całej Polsce, z tym w okręgu Rzeszów nr 23 na miejscu nr 1 znalazł się Maciej Masłowski z Rzeszowa, na miejscu nr 2 Grzegorz Kida ze Stalowej Woli, zaś miejsce nr 3 zostanie potwierdzone ostatecznie w najbliższych dwóch dniach.
W trakcie konferencji Paweł Kukiz mówił:
- Po długim czasie udało nam się te listy skonstruować i to jest jeden z najwspanialszych dni mojego życia, że ten proces uważam za zakończony.
- Przekonałem, się, że nie ma bardziej bandyckiej ordynacji wyborczej z punku widzenia obywateli do Sejmu, jak nasza. W konstytucji każdy ma zagwarantowane prawo wyborcze czynne i bierne. Każdy może kandydować do Sejmu. Kodeks wyborczy ogranicza jednak bierne prawo wyborcze, pozbawia go. Na nasze listy zgłosiło się 4 tys. osób. Tyle chciało kandydować, ale kodeks wyborczy pozwala mi na wystawienie jedynie ok. 1 tys. osób. 3 tysiącom osób odebrano bierne prawo wyborcze. Tylu osobom musiałem powiedzieć: „bardzo mi przykro, wy kandydować nie będziecie”. Nie wiem, jak można nazywać demokratycznym system, w którym kilka osób decyduje o selekcji, kto się nadaje, a kto nie. To nie jest demokracja. W sprawie „jedynek” kolejności na listach, bitwy o miejsca, to toczy się również w naszym Ruchu, to jest horror, to nie jest demokracja. To nie ma nic wspólnego z demokracją.
- Zrobiliśmy wszystko by w jak największym stopniu zachować oddolność obywateli. Na naszych listach znajdują się ludzie o bardzo różnych światopoglądach. Jedno łączy ich na pewno - interes Rzeczpospolitej Polskiej i przyszłość ich dzieci i wnuków. Mamy na swoich listach ludzi o światopoglądzie centrowym, mamy ludzie wierzących i niewierzących. Mamy prawosławnych, katolików, mamy różnych ludzi. Ordynacja proporcjonalna robi z wyborów cyrk. W ordynacji jednomandatowej oni sami wystawiają swoje kandydatury. To obywatele w powiatach decydują kto się nadaje, a kto nie. Ale ja mam oceniać, ja mieszkaniec pogranicza województwa dolnośląskiego i opolska, kandydata z Olsztyna czy Białej Podlaskiej? Próbowaliśmy to robić oddolnie. Niestety przez te lata komunizmu, a potem ordynacji proporcjonalnej, obywatelskość została zabita. My wszystkiego musimy uczyć od początku. Po długim czasie udało nam się te listy skonstruować. I to jest jeden z najlepszych dni mojego życia!
Poniżej jedna z wersji list wyborczych (prawdopodobnie nieostateczna)
Okręg 22 (przemysko-krośnieńki)
1 Wojciech Bakun
2 Robert Majka
3 Magdalena Targańska
4 Tomasz Janków
5 Bartosz Wilk
6 Edyta Wiśniowska
7 Zbigniew Hatłas
8 Tomasz Pawlus
9 Piotr Tomaszek
10 Dariusz Rogowski
11 Jacek Janas
12 Jolanta Dal
13 Kinga Jurkiewicz
14 Marta Kucab
15 Łukasz Mędrek
16 Violetta Wolska
17 Krzysztof Pinkowicz
18 Joanna Kostkiewicz
19 Anna Perżyło
20 Barbara Sekuła
Okręg 23 (rzeszowsko-tarnobrzeski)
1 Maciej Masłowski
2 Grzegorz Kida
3 Zbigniew Sycz
4 Maja Ignaś
5 Paweł Goclon
6 Grzegorz Ziomek
7 Renata Kania
8 Artur Mryczko
8 Alina Łapińska
9 Marcin Puźniak
10 Anita Zachariasz
11 Łukasz Wolanin
12 Krystian Srebrny
13 Artur Mokrzycki
14 Anna Wąs
15 Karolina Kut
16 Janusz Bronkiewicz
17 Urszula Tylutki
18 Mariusz Turzański
19 Natalia Ząbek
20 Alicja Bobola
21 Agnieszka Pyzińska
22 Tomasz Gorczyca
23 Anna Tokarczyk
24 Józef Dybowski
25 Aleksander Pietrucha
26 Andrzej Kulasa
27 Jan Dziubiński