Dzień Fulbrighta w Rzeszowie
RZESZÓW. Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta I Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zapraszają na Dzień Fulbrighta.
Program Fulbrighta to program wymiany naukowej pomiędzy USA i innymi krajami. Ufundowal go w 1946 r. amerykański senator J. Williama Fulbrighta. Działa w 155 krajach, a wzięło w nim udział jest ponad 325 000 osób na całym świecie. Co roku przyznawanych jest ponad 8 000 stypendiów z czego 80 w naszym kraju.
Za kilka dni (23 marca 2015 r.) stypendia będą promowane w Rzeszowie, w Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, przy ul. Sucharskiego 2. Wziąć udział mogą wszyscy zainteresowani ofertą stypendialną Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz współpracą z amerykańskimi uczelniami i wykładowcami.
Agenda spotkania:
- Otwarcie spotkania - Ellen Germain, konsul generalna USA w Krakowie;
- Relacje polsko-amerykańskie - dr Grzegorz Kozłowski, dyrektor Departamentu Ameryk Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP;
- How Does Light Make us Happier? Why the Copernican Revolution Matters to Poland and to You - prof. Dan Oren, Uniwersytet Yale, stypendysta Fulbrighta w Instytucie Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego w Weryni;
- Stypendia Komisji Fulbrighta - Karolina Sobieraj, Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta;
- Warsztat: Wystąpienia publiczne - Małgorzata Krasowska, dyrektor Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.
Mowa będzie m.in. o przygotowaniu artykułu naukowego do publikacji w międzynarodowym czasopiśmie indeksowanym, strategicznego korzystania z zasobów światowej nauki, budowania strategii współpracy zagranicznej oraz prezentowania się na międzynarodowych forach publicznych i aplikacji na uczelnie amerykańskie.
Program Fulbrighta w Polsce jest jednym z największych w Europie Środkowej i Wschodniej programów stypendialnych dla studentów, badaczy, naukowców i artystów z Polski oraz z USA. Został zainicjowany w 1959 roku. Od 1995 roku Program realizuje Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta. Do końca 2014 roku przyznano ponad 4000 stypendiów. Źródłem finansowania Komisji jest dotacja pochodząca ze środków Departamentu Stanu USA oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Honorowymi współprzewodniczącymi Rady Komisji jest ambasador USA w Polsce Stephan D. Mull oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Zgłoszenia udziału w spotkaniu należy kierować na adres: rodm@wsiz.rzeszow.pl lub pod nr tel.: 17 866 11 82 do dnia 19 marca 2015 r.