Europejska Polityka Sąsiedztwa i Europejski Instrument Sąsiedztwa
Rozpoczynają się konsultacje na temat przyszłości europejskiej polityki sąsiedztwa (EPS).
– UE ma istotny interes w tworzeniu silnego partnerstwa z sąsiadami. Niedawne wydarzenia w regionie sprawiły, że stanęliśmy przed trudniejszymi wyzwaniami: począwszy od presji gospodarczej, po nielegalną migrację i zagrożenia dla bezpieczeństwa. Potrzebujemy silnej polityki umożliwiającej rozwiązanie tych problemów. Musimy również lepiej poznać różne aspiracje, wartości i interesy naszych krajów partnerskich. Z tego względu musimy przeprowadzić przegląd EPS, jeśli chcemy mieć solidne stosunki polityczne z naszymi sąsiadami – powiedziała wysoka przedstawiciel i wiceprzewodnicząca Federica Mogherini.
Celem jest przeprowadzenie do końca czerwca konsultacji na jak najszerszą skalę, zarówno z partnerami z państw sąsiadujących, jak i z zainteresowanymi stronami w całej UE. Jesienią zostanie wydany komunikat, zawierający propozycje dotyczące przyszłego kierunku europejskiej polityki sąsiedztwa.
Konsultacje skupione będą wokół czterech priorytetowych zagadnień: zróżnicowania; ukierunkowania; elastyczności; odpowiedzialności i widoczności. Wskazano już pięć dziedzin, w których obie strony mają wspólne interesy: handel i rozwój gospodarczy; łączność; bezpieczeństwo; sprawowanie rządów; migracja i mobilność.
Przewodniczący KE Jean Claude Juncker powiedział, że w ciągu pierwszego roku kadencji nowej Komisji EPS zostanie poddana przeglądowi. Aby ukierunkować dyskusję na ten temat, 4 marca został przyjęty wspólny dokument konsultacyjny Komisji Europejskiej i Wysokiego Przedstawiciela, w którym nakreślono wstępne wnioski wyciągnięte z dotychczasowych doświadczeń z EPS, jak również główne kwestie do dyskusji z partnerami oraz zainteresowanymi stronami.
Art. 8 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej stanowi, że „Unia rozwija szczególne stosunki z państwami z nią sąsiadującymi, dążąc do utworzenia przestrzeni dobrobytu i dobrego sąsiedztwa, opartej na wartościach Unii i charakteryzującej się bliskimi i pokojowymi stosunkami opartymi na współpracy”.
EPS powstała w 2003 r. w celu zacieśnienia stosunków między UE a jej krajami sąsiadującymi. Obejmuje ona na południu: Algierię, Egipt, Izrael, Jordanię, Liban, Libię, Maroko, Palestynę, Syrię i Tunezję; na wschodzie: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę.
Województwo podkarpackie leży przy granicy z Ukrainą. Dlatego konsultacje szczególnie powinny nas szczególnie interesować.
Jak informuje Punkt Informacyjny Europe Direct Przemyśl przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji, nowy Europejski Instrument Sąsiedztwa (ENI) , którego pula wynosi 15,4 mld EUR na lata 2014-2020, dostarcza znacznej części funduszy 16 krajom partnerskim. Dzięki podejściu motywacyjnemu możliwa jest elastyczność w zakresie różnicowania pomocy finansowej na podstawie postępów poszczególnych krajów w dążeniu do demokracji i poszanowania praw człowieka.