Opinie

Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty. Opinia Elżbiety Łukacijewskiej
W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. więcej »
Zobacz także
Urzędnik w Wydziale Organizacyjno-Administracyjnym PUW
RZESZÓW.
Jak umowa UE–Ukraina o transporcie drogowym w płynie na polskie firmy? Opinia Elżbiety Łukacijewskiej
BRUKSELA, PODKARPACKIE. Parlament Europejski większością głosów poparł przedłużenie umowy o transporcie drogowym między Unią Europejską a Ukrainą do końca 2025 roku. Zdaniem polskich europosłów, którzy głosowali przeciw, podtrzymanie liberalizacji przewozów drogowych przyczyni się do dalszego obniżenia konkurencyjności polskich firm transportowych.
Branża recyklingu odkłada inwestycje
Branża recyklingu stoi przed wyzwaniami związanymi z wdrożeniem systemu kaucyjnego, systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta i rozporządzenia PPWR. Brakuje jednak odpowiednich przepisów dostosowujących polskie prawo i realia do unijnych regulacji. W efekcie utrzymującej się niepewności prawnej między 2018 a 2023 rokiem co trzeci zakład recyklingu zamknął działalność.
-
Kiedy nastąpią obniżki stóp procentowych
Złoty jest silny zwłaszcza wobec euro, które jest najtańsze od 2018 r., nie zmieniło tego nakładanie ceł i ich warunkowe zawieszanie przez D.Trumpa, choć początek wojen handlowych rozkołysał rynek walutowy. więcej »
-
Nieoczekiwanie gospodarcze konsekwencje europejskiej polityki zrównoważonego rozwoju
Europejska polityka klimatyczna i środowiskowa jest promowana jako niezbędny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju dla przyszłych pokoleń i podstawa dobrobytu społecznego. Jednak pod tymi ambicjami kryje się rosnące napięcie: koszt ekonomiczny tych polityk staje się coraz trudniejszy do zignorowania. Zamiast osiągnąć przywództwo, europejska gospodarka znajduje się w stagnacji. więcej »
-
Czym będzie Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy
Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy to projekt zakładający zbudowanie infrastruktury do transportu wodoru przez kilka nadbałtyckich państw: Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Niemcy. Wodór jako paliwo, które nie emituje dwutlenku węgla podczas spalania, staje się kluczowym elementem przyszłych, ekologicznych systemów energetycznych. więcej »
-
Rośnie import cementu z Ukrainy. Co na to polscy producenci?
Polscy producenci cementu obawiają się silnej konkurencji z Ukrainy. W ubiegłym roku import tego surowca zza wschodniej granicy wyniósł ok. 600–700 tys. t, prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. W kolejnych miesiącach dynamika może jeszcze przyspieszyć, dlatego sektor apeluje o kontyngenty ilościowe lub inny rodzaj wsparcia ze strony UE. więcej »
-
Prognozy makroekonomiczne na rok 2025
W 2025 r. Polska odnotuje szybszy wzrost Produktu Krajowego Brutto, ale gospodarka nie będzie wykazywać oznak przegrzania – oceniają ekonomiści Banku BNP Paribas. Niekorzystnie na koniunkturę w wpływać będzie kondycja europejskiego przemysłu oraz prawdopodobne zaostrzenie polityki handlowej przez Stany Zjednoczone. Wzrost napędzać będą inwestycje oraz zwiększone wydatkowanie funduszy europejskich. więcej »
-
Opłacalność inwestowania w fotowoltaikę
Wydajność komponentów ma decydujący wpływa na opłacalność inwestowania w wybierane instalacje fotowoltaiczne. Jednak zwraca na to uwagę zaledwie 14% prosumentów. więcej »
-
Wodór - kolejne życie gazociągu OPAL
Gazociąg OPAL, jeszcze niedawno będący osią napięć geopolitycznych w europejskiej energetyce, niedługo zmieni swoje zastosowanie. Początkowo miał służyć do transportu rosyjskiego gazu ziemnego. W sytuacji kryzysowej pomógł w zaopatrzeniu Niemiec w LNG. Teraz, zgodnie z planami niemieckiego rządu, zostanie dostosowany do przesyłu wodoru. więcej »
-
Co wydarzy się na rynkach finansowych? Prognozy ekspertów na 2025 r.
Zmiana prezydenta Stanów Zjednoczonych, wybory w kolejnych krajach Unii Europejskiej, wojny i napięcia. Rok 2025 może być wyjątkowy, trudny, przełomowy, emocjonujący i… nieprzewidywalny. Co zatem może się wydarzyć na rynkach finansowych? Jakie wydarzenia dla światowej gospodarki będą kluczowe? I jak wpłyną na inflację oraz stopy procentowe w Polsce, a tym samym na zasobność naszych portfeli? więcej »
-
Jak podwyżka płacy minimalnej wpłynie na rynek pożyczek dla ludności
Nowe regulacje, które w 2025 r. wchodzą w życie na gruncie polskim lub unijnym, nie pozostaną bez wpływu na instytucje finansowe i ich klientów. Oto wybór najistotniejszych z nich. więcej »
-
Najważniejsze problemy polskiej fotowoltaiki
Konsumenci, którzy zainwestowali w fotowoltaikę zwracają większą uwagę przede wszystkim na system rozliczenia prądu, a branża na uproszczenia podatkowe i przyłączenia techniczne. więcej »