"Tajemnice Soliny" Henryka Nicponia z audiobookiem
RZESZÓW. Wznowienie książki rzeszowskiego pisarza i dziennikarza.

Wkrótce do księgarń trafią "Tajemnice Soliny" Henryka Nicponia. Do pozycji dołączony został audiobook z obszernymi fragmentami książki w interpretacji rzeszowskiego aktora Roberta Chodura. Nagrania "Tajemnic Soliny" zostały zrealizowane w Polskim Radiu Rzeszów. Były emitowane na antenie stacji w 2013 roku w czasie codziennej wakacyjnej audycji "Biwak z Radiem Rzeszów".
Nowe wydanie "Tajemnic.." to wersja wzbogacona o nowe fakty i unikalne fotografie oraz - po raz pierwszy - o krążek CD z dźwiękowym zapisem treści.
O autorze i jego książce tak pisze Andrzej Zajdel, dziennikarz Redakcji Publicystyki Polskiego Radia Rzeszów.
Tajemnice Soliny kusiły go zawsze. W pewnym okresie życia zdecydował się nawet pracować w Bieszczadach. To wtedy bliższe poznanie ludzi tam zasiedziałych pozwoliło nareszcie zrealizować marzenia. Tak narodziły się „Tajemnice Soliny” Henryka Nicponia.
Bodajże największą, a nieznaną tajemnicą były „prawdziwe kulisy” powstania zapory wodnej.
Bo któż zna prawdę, że byli tacy ludzie i tajemnicze siły, które próbowały przeciwdziałać powstaniu tej góry betonu jaka przegrodziła San.
Historia Michaliny Datkowej i Tekli Zawiłykowej jest tyle prawdziwa, co zmyślona. Prawdziwa jest dla Henryka Nicponia – pisarza. Bo pod warstwą legendową, etnograficzną, ukrywa się pewna prawda ludzka i prawo natury, które człowiek narusza w imię postępu i cywilizacji. Zabierając nas w świat bieszczadzkich demonów, diabłów, duchów autor mówi nam - uważajcie fatum działa.
***
Henryk Nicpoń urodził się w Stalowej Woli. Najpierw miał zostać ślusarzem mechanikiem lub inżynierem potrzebnym Hucie Stalowa Wola. Wykształcił się jednak na prawnika na Wydziale Prawa i Administracji Filii UMCS w Rzeszowie. Prawo używania tytułu magister prawa otrzymał, jak na dobrego studenta przystało. Podczas studiów przynależał do Klubu Dziennikarzy Studenckich w Rzeszowie. Współredagował jednodniówkę rzeszowskiego środowiska akademickiego „Dwukropek”.
Po studiach został dziennikarzem „Dziennika Ludowego”. W tym czasie zdobył kilka nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach na reportaż. Po1989 r. pracował m.in. w „Nowinach”, „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Polskim”, „Sztandarze Młodych”, „Kurierze Polskim”, „Super Nowościach”, Radiu Rzeszów i TVP Rzeszów. Redakcje, zwłaszcza warszawskie, często zamawiały u niego reportaże z Bieszczadów. W 2006 r. wydał tomik poetycki „Zapach maciejki”. W 2007 r. ukazał się zbiór jego najciekawszych bieszczadzkich reportaży pt. „Za wrotami cudów – opowieści bieszczadzkie”, zaś w 2008 r. baśń historyczna „Lewiatan królowej Bony”. W 2009 r. wydał „Tajemnice Soliny”. W 2010 r. otrzymał Literackiego Orkana za twórczość literacką ukazującą zderzenie cywilizacji (ze szczególnym uwzględnieniem Bieszczadów) w baśni „Lewiatan królowej Bony”, zbiorze reportaży „Za wrotami cudów” oraz w „Tajemnicach Soliny”.