Trwa Krajowy Trening Reagowania
PODKARPACKIE. 29 sierpnia organizowany jest Krajowy Trening Reagowania Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Na Podkarpaciu odbędzie się on w 130 miejscach.

- Bezpieczeństwo budujemy nie tylko poprzez realizowane inwestycje, które finansujemy z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, ale również poprzez przygotowanie do właściwego reagowania w przypadku wystąpienia zagrożenia - podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. - Dlatego też w ramach Akademii OLiOC w najbliższą sobotę na terenie całego regionu, w 130 miejscach, będziemy organizować trening reagowania.
Podczas spotkań z ekspertami i służbami będzie można zdobyć praktyczne umiejętności, m.in. dowiedzieć się, jak brzmi sygnał alarmu dla ludności i czym różni się od lokalnych syren OSP, jak sprawnie korzystać z oficjalnych kanałów informacji (Alert RCB, RSO, komunikaty służb) i jak nie dać się dezinformacji w sieci.
- Podczas Treningu będziemy również rozmawiać o miejscach schronienia. Uczestnicy dowiedzą się, jak szybko znaleźć najbliższe bezpieczne miejsce - mówiła wojewoda. - Ponadto, jak skompletować wzorcowo plecak ewakuacyjny i jak dopasować go do wieku, zdrowia oraz potrzeb członków rodziny.
Punkty Akademii OLiOC będą działały 29 sierpnia od godzin porannych, m.in. w centrach miast, przy remizach OSP, w bibliotekach i domach kultury. Taki trening odbędzie się też przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
W wydarzenie zaangażowani są wojewoda, samorządy, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne, Policja oraz organizacje społeczne.
Krajowy Trening Reagowania to kolejny etap ogólnopolskiego programu edukacji powszechnej MSWiA, realizowanego na podstawie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Tylko od początku 2026 r. w wydarzeniach Akademii OLiOC wzięło udział blisko 285 tys. osób, w tym ponad 106 tys. podczas czerwcowego Krajowego Treningu Pierwszej Pomocy.
Informacje o punktach Krajowego Treningu Reagowania Akademii OLiOC można znaleźć na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego:






