Reaktywacja struktur wojewódzkich Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” na Podkarpaciu
26 czerwca 2026 roku odbył się Wojewódzki Zjazd Delegatów Związku Młodzieży Wiejskiej Województwa Podkarpackiego. Wydarzenie zakończyło proces reaktywacji struktur wojewódzkich ZMW w regionie i stanowi ważny krok w odbudowie działalności organizacji na Podkarpaciu.
W zjeździe wziął udział – jako gość specjalny – poseł Adam Dziedzic z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Głos zabrał także dyrektor Biura Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej Kajetan Bernat, który podkreślił znaczenie odbudowy struktur wojewódzkich oraz aktywnego zaangażowania młodych mieszkańców obszarów wiejskich w działalność społeczną.
Delegaci wybrali nowe władze wojewódzkie ZMW. Prezesemzostał Ernest Dąbrowski. W skład Zarządu Wojewódzkiego weszli również Jan Wrona, Aleksandra Rzeźnik, Adriana Mazurkiewicz oraz Justyna Puzio.
Reaktywacja struktur ZMW na Podkarpaciu ma szczególny wymiar historyczny. Region ten, będący częścią historycznej Małopolski Wschodniej, jest kolebką ruchu młodowiejskiego. To stąd wywodzili się wybitni działacze i postacie związane z historią polskiej wsi, w tym Józef Tejchma, a także błogosławiona Rodzina Ulmów.
Związek Młodzieży Wiejskiej jest ogólnopolską, społeczno-wychowawczą organizacją zrzeszającą młodych mieszkańców obszarów wiejskich i małych miast. Od ponad dziewięćdziesięciu lat działa na rzecz aktywizacji młodzieży, wspiera rozwój kompetencji społecznych i obywatelskich, promuje edukację, kulturę oraz pielęgnowanie tradycji i dziedzictwa polskiej wsi. Organizacja angażuje się również w inicjatywy związane z rozwojem rolnictwa, przedsiębiorczości oraz współpracy międzynarodowej, stwarzając młodym ludziom możliwości zdobywania doświadczenia i realizacji własnych pomysłów. Reaktywacja struktur wojewódzkich na Podkarpaciu stanowi kolejny krok w umacnianiu działalności ZMW i tworzeniu przestrzeni do aktywności społecznej młodego pokolenia mieszkańców regionu.











