Powiat Rzeszowski - siła inwestycji
Rekrutacja do WSPiA na rok akademicki 2026/2027

Trzech chętnych na rewaloryzację Parku Zamkowego w Lesku

Opublikowano: 2026-06-24 15:37:56, przez: admin, w kategorii: Region

LESKO. Zadanie realizowane będzie w ramach projektu „Zielono-niebieska infrastruktura w Lesku”. Na realizację przedsięwzięcia miasto zarezerwowało 950 000 zł. Cóż...

Amfiteatr. Fot. Lesko/Facebook

Amfiteatr. Fot. Lesko/Facebook

 

I to jakie „cóż”! Cena najtańszej oferty, firmy Majster z Hoczewa, wynosi... 2 214 000 zł. Usługi Ziemne Sprzętem Mechanicznym z Ustrzyk Dolnych zaoferowały cenę - 2 251 729 zł, a spółka Treebud z jawornika k. Myślenic - 2 581 770 zł.

Leski Park Zamkowy znajduje się w rejestrze zabytków już od 1967 r. Wszystkie realizowane prace będą więc musiały zostać zrealizowane według wytycznych Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie odporności miasta na skutki zmian klimatycznych oraz poprawa jakości przestrzeni publicznej poprzez rozwój nowoczesnych rozwiązań łączących zieleń miejską z racjonalnym gospodarowaniem wodą opadową.

 

Najważniejszą częścią projektu będzie właśnie rewaloryzacja Parku Zamkowego w Lesku. W ramach inwestycji odnowione zostaną parkowe alejki, uporządkowane i oczyszczone zostanie oczko wodne, wokół którego pojawią się nowe nasadzenia roślin wodnych i wilgociolubnych. W niecce dawnej fontanny powstanie ogród deszczowy, który będzie pomagał w naturalnym zatrzymywaniu i filtrowaniu wody opadowej. Zmodernizowana zostanie również przestrzeń amfiteatru - pojawią się nowe, przepuszczalne nawierzchnie, a na widowni zostaną wymienione siedziska. W parku zamontowane zostaną także nowe elementy małej architektury, w tym ławki, czy stylowe latarnie parkowe.

 

Projekt obejmuje również realizację nowych, proekologicznych rozwiązań w przestrzeni miejskiej. Przy ulicach Rynek i Unii Brzeskiej powstaną dwa tzw. zielone przystanki. Kolejnym elementem inwestycji będzie utworzenie zielonej ściany na elewacji budynku UMiG Lesko, gdzie specjalna konstrukcja umożliwi wzrost roślin pnących.

 

I wreszcie, w ramach projektu zamontowane zostaną również zbiorniki do gromadzenia wody deszczowej przy budynku urzędu oraz przy amfiteatrze. Zgromadzona w nich woda będzie wykorzystywana do podlewania miejskiej zieleni oraz utrzymania terenów publicznych.


Na realizację projektu gmina otrzymała 1 733 950 zł dofinansowania. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027.

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich stronom trzecim. Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.

Więcej o plikach cookies można dowiedzieć się na uruchomionej przez IAB Polska stronie: http://wszystkoociasteczkach.pl.

Zamknij