Powiat Rzeszowski - siła inwestycji
Rekrutacja do WSPiA na rok akademicki 2026/2027

Uczniowie z Jarosławia debatowali na temat polaryzacji

Opublikowano: 2026-06-24 09:25:31, przez: admin, w kategorii: Region

JAROSŁAW. Fundacja Misji Obywatelskiej z Rzeszowa w ramach projektu „Podkarpackie Rozmowy: Porozmawiajmy o Dialogu i Współpracy”, finansowanego przez Fundację Orlen organizuje debaty obywatelskie w szkołach. Kolejna z takich debat, pt. „Wolontariat i odpowiedzialność obywatelska” odbyła się 19 czerwca 2026 roku w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Anny Jenke w Jarosławiu.

Uczniowie z Jarosławia debatowali na temat polaryzacji

 

Udział wzięło 25 uczniów zainteresowanych tematami związanymi z działalnością społeczną, postawami obywatelskimi oraz znaczeniem wolontariatu dla rozwoju odpowiedzialnej i zaangażowanej społeczności. Wydarzenie poprowadzili przedstawiciele Fundacji Misji Obywatelskiej.

Debata została przeprowadzona w formule deliberacyjnej, opartej na merytorycznej wymianie opinii, aktywnym słuchaniu i wspólnym wypracowywaniu wniosków. Tematem spotkania była teza: „Polaryzacja prowadzi do tego, że ludzie przestają słuchać argumentów, a zaczynają oceniać osoby.” Uczniowie analizowali wpływ podziałów społecznych i politycznych na dialog oraz relacje międzyludzkie, zastanawiając się nad sposobami przeciwdziałania polaryzacji.

 

W części warsztatowej uczniowie opracowywali pomysły na przeciwdziałanie polaryzacji i wzmacnianie kultury dialogu. Wśród rekomendacji znalazły się m.in. organizacja debat szkolnych, tworzenie przestrzeni do rozmowy między osobami o różnych poglądach oraz rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.

Uczestnicy podkreślali, że umiejętność słuchania innych i prowadzenia rzeczowej dyskusji jest ważna dla budowania świadomych postaw obywatelskich i dobrych relacji społecznych.

- Debaty tego typu pokazują, że młodzież potrafi prowadzić merytoryczne rozmowy na ważne społecznie tematy oraz poszukiwać porozumienia mimo różnic zdań. To cenne doświadczenie, które rozwija kompetencje obywatelskie i wzmacnia kulturę dialogu” – podkreślają Oskar Jurek i Adam Poręba, prezes oraz wiceprezes Fundacji Misji Obywatelskiej.

Projekt „Podkarpackie Rozmowy: Porozmawiajmy o Dialogu i Współpracy” jest skierowany do młodzieży z województwa podkarpackiego. Jego celem jest rozwijanie kompetencji obywatelskich, takich jak dialog, argumentacja, krytyczne myślenie i współpraca.

Projekt realizowany jest od stycznia do września 2026 roku we współpracy ze szkołami, jednostkami samorządu terytorialnego oraz organizacjami pozarządowymi. Udział w projekcie jest bezpłatny.

 

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich stronom trzecim. Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.

Więcej o plikach cookies można dowiedzieć się na uruchomionej przez IAB Polska stronie: http://wszystkoociasteczkach.pl.

Zamknij