Powiat Rzeszowski - siła inwestycji
Rekrutacja do WSPiA na rok akademicki 2026/2027

Kończy się duża inwestycja na torach Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Sandomierz – Ocice – Padew

Opublikowano: 2026-06-23 20:14:53, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

PODKARPACKIE. Już w lipcu przygotowane będą dla nich komfortowe przystanki Tarnobrzeg Ocice, Tarnobrzeg Sobów, Tarnobrzeg Wielowieś. Wrócą bezpośrednie połączenia w kierunku Sandomierza, Warszawy oraz Stalowej Woli i Rzeszowa. To efekt postępujących prac w ramach inwestycji na liniach nr 25, 74 i 78 na odcinku Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Sandomierz – Ocice – Padew.

Linia kolejowa 25 Sandomierz-Chmielów. Fot. Krzysztof Dzidek

Linia kolejowa 25 Sandomierz-Chmielów. Fot. Krzysztof Dzidek

 

Kończą się prace na linii nr 25 od Sandomierza do Chmielowa i Padwi. Od 21 lipca 2026 r. wznowiony zostanie ruch pasażerski w kierunku Sandomierza/Warszawy oraz Stalowej Woli/Rzeszowa. Pociągi Polregio zatrzymają się niebawem na nowo wybudowanych przystankach osobowych: Tarnobrzeg Ocice, Tarnobrzeg Sobów, Tarnobrzeg Wielowieś, a pod koniec sierpnia także na nowych peronach stacji Chmielów i na przystanków w Dąbrowicy Małopolskiej, Skopaniu, Padwi Narodowej.

– Pierwsze pociągi pojadą po nowych trasach już tego lata. To oznacza, że przechodzimy z fazy budowy do udostępniania efektów naszych prac podróżnym i mieszkańcom – powiedział Mateusz Wanat, dyrektor Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na odcinku o długości 18 km między Sandomierzem a Chmielowem (LK25) zmodernizowane zostały tory i sieć trakcyjna oraz 24 przepusty i 16 przejazdów kolejowo-drogowych. Zainstalowane zostaną również nowe, komputerowe urządzenia do sterowania ruchem kolejowym.

Do 30 sierpnia br. wykonane zostaną również zasadnicze roboty pozwalające na uruchomienie jazdy pociągów na kolejnym odcinku Chmielów – Padew o długości 15 km i tym samym po całej linii nr 25. Gotowych będzie 19 przepustów kolejowych i most oraz 15 przejazdów kolejowo-drogowych. Perony będą na przystankach Dąbrowica Małopolska, Skopanie, Padew Narodowa i na stacji Chmielów.

Następne kilometry i kilkanaście nowych obiektów jeszcze w  tym roku kolej zyska także na linii nr 74 między Sobowem a Zbydniowem. Do zmodernizowanych peronów w ramach inwestycji dołączą nowe na stacjach i przystankach Grębów, Tarnobrzeg Olszynka, Kępie Zaleszańskie, Zbydniów.

Inwestycje na liniach kolejowych 25,74,78 Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Sandomierz – Ocice – Padew umożliwi zwiększenie prędkości maksymalnej pociągów pasażerskich do 120 km/h, a towarowych do 110 km/h. Nowe obiekty zagwarantują komfort i ułatwią dostęp do pociągów wszystkim podróżnym, w tym osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Wartość projektu o nazwie: „Prace na liniach kolejowych nr 25, 74, 78 na odcinku Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Sandomierz – Ocice – Padew” to blisko 1,2 mld zł. Wykonawcą jest konsorcjum z liderem Swietelsky Rail Polska sp. z o.o. Finansowanie pochodzi programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Zakończenie prac zapewniających przejezdność po modernizowanych liniach planowane jest w trzecim kwartale 2027 r. 

 

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich stronom trzecim. Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.

Więcej o plikach cookies można dowiedzieć się na uruchomionej przez IAB Polska stronie: http://wszystkoociasteczkach.pl.

Zamknij