Zapłacimy taniej za pliki muzyczne kupowane w internecie
STRASBURG. Licencje dla internetowych serwisów muzycznych w Unii Europejskiej.
Często mówi się, że internet przyczynia się do łamania praw autorskich, zwłaszcza posiadaczy praw do utworów muzycznych.
Jak informuje Punkt Informacyjny Europe Direct przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl, Parlament Europejski we wtorek (4 lutego 2014) , przyjął nowe przepisy dotyczące praw autorskich do muzyki. Mają one ułatwić dostawcom muzyki w internecie uzyskanie licencji na jej odtwarzanie w większej liczbie państw Unii Europejskiej niż do tej pory.
Projekt, już nieformalnie uzgodniony z Radą, powinien przyczynić się do rozwoju serwisów muzycznych w UE, a także lepiej chronić prawa twórców i zapewnić czasowe wypłacanie tantiem.
- Dyrektywa ta skutecznie ochroni interesy europejskich twórców i zapewni odbiorcom dostęp do zawartości chronionej prawami autorskimi – uważa francuska posłanka Marielle Gallo (Europejska Partia Ludowa), odpowiedzialna za projekt. - Ochrona praw autorskich może być łatwo dopasowana do potrzeb internetu, ma też kluczową rolę w gospodarce cyfrowej.
Licencje wieloterytorialne
Zgodnie z nowymi przepisami dostawcy usług muzycznych w UE, mogliby otrzymać licencje wieloterytorialne dotyczące praw do utworów muzycznych, co usunęłoby bariery handlowe, dzielące obecnie rynek serwisów muzycznych online w UE. W tej chwili serwis musi taką licencję zdobywać w każdym z 28 krajów osobno. W przypadku Polski negocjować należy z ZAIKS-em (Związkiem Artystów i Kompozytorów Scen Polskich).
Po wejściu uchwalonych przez PE przepisów, organizacje zajmujące się zbiorowym zarządzaniem prawami autorskimi (odpowiedniki ZAIKS w różnych unijnych krajach), które same nie wystawiają licencji, będą mogły zwrócić się z prośbą do innej organizacji, aby prezentowała ich repertuar, a ona, pod pewnymi warunkami, będzie musiała to zrobić.
Wynagrodzenie dla artystów
Wszystkie organizacje zajmujące się zbiorowym zarządzanie prawami autorskimi, będą miały obowiązek kontroli, czy wykonawcy otrzymują bez opóźnień właściwe wynagrodzenie za wykorzystywanie ich utworów. Tantiemy powinny być przekazywane tak szybko jak to możliwe i nie później niż dziewięć miesięcy przed zakończeniem roku finansowego, w którym zostały zebrane.
Twórcy będą mieli też głos przy podejmowaniu decyzji przez organizacje zarządzające ich prawami oraz do samodzielnego wyboru takiej organizacji. Powstałyby również zasady zarządzania prawami do tantiem, poprawiłaby się przejrzystość działań wszystkich organizacji zajmujących się zbiorowym zarządzaniem prawami autorskimi, powstałyby podstawowe zasady dotyczące zarządzania tantiemami, gromadzenia ich oraz kontroli nad wydawaniem przychodów.
***
Głównym celem Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct- Przemyśl działającego przy Wyższej Szkole Prawai Administracji jest zapewnienie jak najbardziej efektywnego przepływu informacji między Komisją Europejską a społeczeństwem województwa podkarpackiego. Odbywa się to m.in. przez akcje i kampanie informacyjne. Więcej informacji http://www.europedirect-przemysl.wspia.eu/punkt-ed-w-przemyslu oraz https://www.facebook.com/EDPrzemysl
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Przemyśl
ul. Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II 2
37-700 Przemyśl, Polska
tel./fax: 16 679 38 86