Kolejna umowa Rzeszowa z NFOŚiGW na inwestycje w gospodarkę wodną
RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji otrzyma blisko 11 mln zł na modernizację systemu uzdatniania wody i sieci wodociągowej w mieście.

od lewej: Robert Gajda zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW, Marcin Lewandowski prezes MPWiK w Rzeszowie
Przyznane środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Całkowity koszt inwestycji to prawie 19 mln zł.
Projekt zakłada przebudowę zbiorników wody pitnej, modernizację układów ozonowania oraz automatyzację procesów sterowania w przedsiębiorstwie. Dodatkowo zaplanowano modernizację odcinków sieci wodociągowej i wdrożenie systemu ograniczającego straty wody. Efektem inwestycji będzie ich ograniczenie o 900 m3/rok. Budowa instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii przyczyni się do zmniejszenia kosztów zakupu energii i zapewni ciągłość działania zakładu w sytuacjach kryzysowych.
Prace potrwają do końca 2027 r.