Protest Solidarności przeciw zwolnieniu Edmunda Myszki z PGE
RZESZÓW.

Edmund Myszka w niebieskiej kamizelce na pierwszym planie podczas pikiety z poniedziałku 21 lipca 2025 r. Fot. Solidarność
21 lipca przed siedzibą PGE Dystrybucja w Rzeszowie odbyła się pikieta w obronie planowanego do zwolnienia Edmund Myszka, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Rzeszowski Zakład Energetyczny w Rzeszowie. NSZZ „Solidarność” zagroził akcją protestacyjną i strajkową w Oddziale
Następnego dnia 10 pracowników dostało wypowiedzenia, wśród których był Myszka.
PGE twierdzi, że zwalniani pracownicy mieli narazić spółkę na straty finansowe w wysokości blisko 1,5 mln zł, dlatego w dniu protestu zorganizowanego przez NSZZ „Solidarność”, skierowała do Prokuratury w Lublinie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i narażenia spółki na straty finansowe przez tę grupę pracowników. Nieprawidłowości wskazujące na podejmowanie przez zatrudnionych działań na szkodę spółki, są efektem przeprowadzanych w firmie audytów.
Związkowcy nie mają dostępu do tychże dokumentów.
Natomiast Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność”, spodziewając się fiaska rozmów z pracodawcą, ustaliła dalsze kroki działań na nadzwyczajnym posiedzeniu z Sekcją Krajową Energetyki NSZZ „Solidarność” w obecności przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” i przewodniczących ościennych Zarządów Regionów NSZZ „Solidarność”.
Na wspólnym spotkaniu , które odbyło się 21 lipca w siedzibie ZR w Rzeszowie, Uchwałą Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjno–Strajkowego ogłoszone zostało Pogotowie Strajkowego w PGE Dystrybucja S.A. Oddział Rzeszów. Związek zapowiada też zawiadomienie o popełnieniu przestępstw przez pracodawcę oraz zarząd PGE Dystrybucja S.A. o naruszeniu prawa, w szczególności utrudniania wykonywania działalności związkowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy o związkach zawodowych, dyskryminacji z powodu przynależności do związku zawodowego i wykonywania funkcji związkowej.
Obecnie trwają prace nad harmonogramem działań, który tworzony jest przez struktury zakładowe, branżowe i sekretariaty, koordynujące akcję protestacyjno-strajkową.
.