Usługi Wysokościowe K2 wykonawcą kolejnego etapu remontu leskiej synagogi
LESKO. To także ta firma zrealizowała wcześniejszy etap prac przy frontowej elewacji budynku. Kosztowały one 450 tys. zł.

Fot. burmistrz Adam Snarski (Fb)
Teraz Usługi Wysokościowe K2 z Sieklówki wykonać mają prace konserwatorskie i roboty budowlane przy elewacji południowo-wschodniej synagogi. Miasto zapłaci za nie 200 000 zł.
Zakres prac obejmować będzie: „naprawę tynków, wykonanie nowych tynków na nieotynkowanych powierzchniach, konserwację glifów, kasetonów i gzymsów, naprawę wątku ścian, wykonanie i montaż obróbek blacharskich i rur spustowych z blachy miedzianej”.
Synagoga w Lesku powstała w pierwszej połowie XVII w. Została przebudowana w XIX w. Obiekt został zdewastowany w czasie II wojny światowej. Później, przez 10 lat, budynek stał opuszczony. Po zawaleniu się dachu w 1957 r. budynek synagogi został odremontowany (1960-963). Kolejne prace konserwatorsko-remontowe realizowano tam w latach 70-tych, 80-tych i 90-tych. Przywrócono wówczas wygląd obiektu sprzed przebudowy w XIX w.