Rozpoczynają się prace w ruinach Zamku Kmitów w Manastercu
POWIAT LESKI. W związku z tym Nadleśnictwo Lesko informuje, że wejście na teren Rezerwatu Przyrody „Góra Sobień” zostaje czasowo zamknięte dla ruchu turystycznego.

Projekt prac archeologicznych i konserwatorskich współfinansowany jest z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych, w ramach programu „Wielki Szlak Leśny”.
Prace zaplanowane są do końca 2025 r. Realizować je będzie konsorcjum firm - Pracowni Konserwacji i Restauracji Elementów i Detali Architektonicznych „Kons-Art” z Trzciany oraz Fundacji Badań nad Dziedzictwem Kulturowym z Rzeszowa. Ich koszt to - 910 012 zł.
W pierwszym etapie realizowane będą badania archeologiczne ruin oraz prace porządkowe, w tym usunięcie luźnych elementów kamiennych i odgruzowanie obszarów niebezpiecznych. Celem jest: dokumentacja archeologiczna zachowanych struktur, identyfikacja reliktów nieeksponowanych dotychczas fragmentów murów i pomieszczeń oraz przygotowanie podłoża do zabezpieczenia historycznej substancji.
Potem mury i ruiny zamku zostaną poddane konserwacji - prace uzupełniające i scalające mury, zabezpieczenie ich stabilności (z uwzględnieniem zachowania walorów tzw. „romantycznej ruiny” - połączenia krajobrazu z historyczną substancją obiektu).
Zgodnie z decyzją konserwatorską, przeprowadzone też zostanie selektywne usunięcie wyznaczonych drzew, których stan zagraża turystom i samej strukturze ruin.
Na koniec teren ruin wyposażony zostanie: nowe tablice informacyjne i edukacyjne z wizualizacją zamku z czasów świetności. Wyremontowane także zostaną schodki i barierki oraz parking przy wejściu do rezerwatu.
Początki warowni sięgają XIII w., a na przełomie XIII i XIV w. miał powstać tam murowany zamek. W dokumentach zamek pojawił się po raz pierwszy jako własność królewska i w 1389 r. został nadany przez Władysława Jagiełłę rycerskiemu rodowi Kmitów, stanowiąc od tego czasu centrum rozległego majątku rodu. Od XVI w. zamek zaczął tracić na znaczeniu i stopniowo popadał w ruinę. W latach 60-tych XX w. na terenie ruin prowadzone były badania archeologiczne, których wyniki pozwoliły na poszerzeniu wiedzy dotyczącej historii oraz układu zabudowy.