Powstała szklarnia azaliowa w gminie Nowa Sarzyna
POWIAT LEŻAJSKI. Wspólny projekt Uniwersytetu Rzeszowskiego i gminy Nowa Sarzyna.

przecięcia wstęgi dokonali: dr inż. Agata Gajdek, rektor URz prof. Adam Reich, burmistrz Nowej Sarzyny Andrzej Rychel, Sabina Kurasińska - właścicielka Saba Gardens Projektowanie- Realizacja Ogrodów oraz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Sławomir Serafin. fot. Michał Święcicki
Azalia pontyjska, znana również jako różanecznik żółty, to wyjątkowy krzew z rodziny wrzosowatych, który w Polsce występuje naturalnie tylko w jednym miejscu – w rezerwacie przyrody „Kołacznia” w Woli Zarczyckiej (gmina Nowa Sarzyna, powiat leżajski). To najmniejszy rezerwat przyrody w Polsce. Ze względu na unikalność i ograniczone występowanie, azalia pontyjska jest objęta ochroną gatunkową. Do 2001 roku była wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.
Projekt Azalia obejmuje poprawę infrastruktury przy Rezerwacie Kołacznia, gdzie powstaną nowe ogrodzenia oraz taras widokowy. W ramach projektu utworzone zostaną szklarnie azaliowe, pierwsza już jest - na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego, kolejna ma powstać przy Szkole Podstawowej w Woli Zarczyckiej gdzie uprawiane będą siewki, które po dwóch lata, zostaną przesadzone do szklarni, która ulokowana będzie przy I Liceum Ogólnokształcącym.
- W szklarni na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego, o powierzchni 18 metrów kwadratowych, znajduje się około 50. sadzonek trzy letniej azalii pontyjskiej. Te sadzonki w kolejnym etapie będą służyły do realizacji ogrodów pokazowych z wykorzystaniem azalii pontyjskiej - mówi dr inż. Agata Gajdek
Nowo powstała szklarnia stanie się miejscem wymiany doświadczeń i przestrzenią inspiracji dla kolejnych inicjatyw służącym zarówno środowisku akademickiemu jak również otoczeniu społeczno-gospodarczemu.
.