Sześć ofert na projekt adaptacji budynku Sądu Grodzkiego do nowych funkcji
TYCZYN. Docelowo planuje się utworzenie tam Centrum Kulturalno-Naukowego. Dokumentacja powinna być gotowa po 7 miesiącach.

Fot. rof.org.pl
Niestety żaden z oferentów nie trafił z ceną, lub też - jak kto woli - władze Tyczyna zbyt nisko oszacowały koszt opracowania takiego projektu. Cena najtańszej oferty wynosi bowiem 259 527 zł (Instal-Tech z Krakowa). Potem ceny dość szybko rosną, a najdroższa oferta wyceniona jest aż na 521 520 zł. W przetargu biorą udział pracownie projektowe z Krakowa, Rzeszowa, Gliwic i Poznania.
Obecna postępowanie to kolejny etap adaptacji zabytkowego budynku do nowych funkcji. Przypomnijmy, że trwają już kompleksowe zewnętrzne prace remontowe obiektu oraz modernizacja części instalacji wewnętrznych. Porządkowane jest także otoczenie budynku.
Tak pokrótce... Wyłoniony projektant będzie miał za zadanie zaprojektować w obiekcie m.in.: salę konferencyjną dla około 50 - 80 osób (np. połączyć dwie sale z uwzględnieniem wyposażenia w system multimedialny, wentylację i klimatyzację, z pełnym zapleczem technicznym); salę muzealną, w której będą znajdowały się obrazy oraz eksponaty w gablotach oraz eksponaty wolnostojące (tu również przewiduje się połączenie dwóch istniejących sal).
Ponieważ w ramach działalności Centrum planowana jest współpraca ze szkołami, w budynku trzeba zaplanować wydzielone strefy przeznaczone np. na: salę zabaw, salę gier, salę taneczną, salę muzyczną, salę warsztatową, salę teatralną, salę ekologiczną, czytelnię cyfrowa, salę robotyki i programowania, salę rzeźby, salę fotografii, salę inżyniera i małe laboratorium chemiczne.
Ponadto projektant będzie musiał uwzględnić możliwość udostępnienia części przestrzeni obiektu dla artystów, naukowców oraz społeczności lokalnej do twórczości, badań oraz realizacji innowacyjnych projektów. A do tego zaplecze administracyjne, recepcję i pomieszczenia socjalne.
Budynek dawnego Sądu Grodzkiego w Tyczynie, przy ul. Św. Krzyża 12, został wybudowany pod koniec XIX w. (powierzchnia zabudowy obiektu wynosi 543 m2, zaś powierzchnia użytkowa - 1 442,80 m2). Początkowo w budynku miał swoją siedzibę C.K. Sąd Powiatowy. Była to jedna z najważniejszych instytucji w Tyczynie. Została ona zlikwidowana w latach 50. XX w. Później, do połowy lat 70. w budynku działała szkoła, potem zaś przedszkole. Ostatni większy remont obiekt przeszedł w latach 90. Swoją siedzibę miała tam Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza w Tyczynie, a po jej przejęciu - Wydział Zamiejscowy rzeszowskiej WSIiZ. Obecnie część pomieszczeń jest wykorzystywana na archiwum