Amerykańska armia wycofuje się z Jasionki. Czy zostanie w Polsce?
United States Army Europe and Africa ogłosiło przemieszczenie amerykańskiego personelu i sprzętu wojskowego z Jasionki do innych miejsc w kraju. Według komunikatu, krok był planowany i konsultowany z partnerami. Ma służyć optymalizacji operacji wojskowych USA, poprawić poziom wsparcia dla sojuszników i dać zwiększenie efektywności.

Fot. US Army
Decyzja o relokacji wojsk i sprzętu jest efektem miesięcy ocen i planowania, ściśle koordynowanych z polskimi gospodarzami i sojusznikami z NATO. Pomoc wojskowa dla Ukrainy przez Jasionkę będzie prowadzona przez Polske i NATO, przy wsparciu wojskowym USA. Polska i jej sojusznicy będą utrzymywać solidną infrastrukturę ochronną wokół tego krytycznego miejsca.
Amerykańska armia przypomina, że Jasionka nie jest stałą bazą wojskową. Powstał jednak Garnizon Armii USA w Polsce.
- Polska jest wspaniałym gospodarzem. W ciągu ostatnich kilku lat przenieśliśmy się do bardziej stałych obiektów w kraju – powiedział gen. Christopher Donahue, dowodzący US Army Europe and Africa. - Po trzech latach w Jasionce jest to okazja, aby dostosować rozmiar naszej obecności i zaoszczędzić amerykańskim podatnikom dziesiątki milionów dolarów rocznie.
Donahue dodał, że Stany Zjednoczone utrzymywały i nadal utrzymują otwarte linie komunikacji ze swoimi polskimi odpowiednikami oraz innymi sojusznikami i partnerami z NATO przez cały czas trwania tego procesu.
- Jesteśmy głęboko wdzięczni miastu i mieszkańcom Jasionki za serdeczne powitanie amerykańskiego personelu i gości wysokiego szczebla w ciągu ostatnich trzech lat” — powiedział Daniel Lawton, chargé d'affaires Ambasady USA w Polsce (ambasador nie objął jeszcze funkcji - przyp. red.).
Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej przypomina, że zgodnie z zapowiedziami sekretarza obrony podczas wizyty w Polsce - liczba żołnierzy US stacjonujących w Polsce w różnych lokalizacjach (m. in. Poznań, Żagań, Powidz, Redzikowo, Bemowo Piskie itd.) nie zmienia się i wynosi około 10 tys.
Dotychczasowe zadania wojsk USA w Jasionce przejmowane są przez kolejnych sojuszników. Hub logistyczny od stycznia 2025 roku zabezpieczany jest przez norweskie systemy NASAMS i niemieckie baterie Patriot. Nieba nad Rzeszowem i nad naszym krajem strzegą norweskie F-35, szwedzkie Gripeny, brytyjskie Eurofightery.
Współpraca Polski z USA i NATO pozostaje niezmienna, a POLLOGHUB to od drugiego dnia wojny centralne miejsce transferu pomocy do Ukrainy.