Wolne dni za święta przypadające w soboty
Za 3 maja (Dzień Konstytucji) i 1 listopada (Wszystkich Świętych) przysługuje urlop, ewentualnie dodatkowe pieniądze.

Fot. Adam Cyło
W tym roku pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę będą mogli odebrać dzień wolny za przypadające w sobotę święto.
W październiku 2012 roku Trybunał Konstytucyjny podważył przepisy, które nie nakazywały tego robić.
– Jeśli chodzi o święto, które wypada w weekend, to dzień może być odebrany jako dzień wolny tylko i wyłącznie w przypadku, gdy święto przypada w sobotę – przypomina Ewa Wardak, HR Manager w firmie Adecco Poland. - Święta wypadające w niedzielę, są normalnym dniem świątecznym, i nie ma tutaj prawnego uzasadnienia do tego, żeby za taki czas odebrać wolne godziny pracy.
W ubiegłym roku żaden dzień świąteczny nie wypadł w sobotę, ale już będą dwa takie dni - 3 maja i 1 listopada. W związku z tym o dwa dni zwiększa się pula dni urlopowych dla tych, dla których sobota zwyczajowo jest dniem wolnym od pracy. Czas ich wykorzystania należy uzgodnić z pracodawcą. Urlop musi być wykorzystany do końca okresu rozliczeniowego.
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami najpierw oddajemy godziny wolne – mówi Ewa Wardak. – W ostateczności, jeżeli do końca okresu rozliczeniowego pracodawca nie ma możliwości, żeby ten ekwiwalent w naturze został pracownikowi udzielony, wówczas musi to rozliczyć w formie dodatkowego wynagrodzenia.
Ten przywilej nie przysługuje jednak pracownikom na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim. Oni otrzymują świadczenie za każdy dzień zwolnienia.
Newseria