Przemyśl przyspiesza z projektami w ramach ZIT MOF Przemyśl
PRZEMYŚL. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla dwóch kolejnych planowanych przedsięwzięć.\n

Oba realizowane mają być w ramach projektu „Ochrona, rozwój i promowanie dziedzictwa kulturowego MOF Przemyśl i usług w dziedzinie kultury”.
Pierwsze z przedsięwzięć dotyczy „Zabezpieczenia zabytkowego budynku MDK w Przemyślu”. Chodzi głównie o prace związane z izolacją fundamentów, impregnacją i częściową wymianą więźby dachowej, przebudową instalacji burzowo-deszczowej, wymianą instalacji elektrycznej i wentylacji oraz budową windy wewnętrznej. Planowany jest także spory remont wnętrz obiektu, a także zagospodarowanie na nowo jego otoczenia.
Budynek wybudowany został przed 1906r. Jest obiektem trójkondygnacyjnym, całkowicie podpiwniczonym z poddaszem nieużytkowym. Pewne prace remontowe (głównie obróbki blacharskie) zostały w nim wykonane już w ubiegłym roku.
Z kolei drugie z przedsięwzięć dotyczy „Modernizacji infrastruktury oraz wprowadzenie wysokich standardów działalności kulturalnej i turystycznej w przestrzeni Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu”.
Zakres prac projektowych obejmować ma m.in.: wymianę i modernizację oświetlenia iluminacyjnego Zamku na LED; dostawę i montaż lunety widokowej; remont kamiennej nawierzchni stanowiącej dojście i dojazd do Zamku (ok. 420 m2) oraz części utwardzenia z kamienia przed wejściem do Baszty Zachodniej; wymianę systemu oświetlenia szynowego do oświetlania galerii wystawienniczej; wymianę systemu klimatyzacji; modernizację infrastruktury oświetlenia scenicznego Zamku oraz wyposażenia przestrzeni sceny; dostawę wyposażenia umożliwiającego aranżację wydarzeń kulturalnych w przestrzeni dziedzińca oraz galerii zamkowej (krzesła, stoły konferencyjne) i wreszcie - dostawę i montaż projektora ultrakrótkoogniskowego wraz z obudową pogodoodporną.
Zamek Kazimierzowski został wzniesiony w stylu gotyckim po 1340 r. Następnie w latach 1514-53 został rozbudowany przez starostę Piotra Kmitę, a w latach 1612-1633 przez Marcina Krasickiego. Na przestrzeni późniejszych dziejów Zamek pełnił różnorakie funkcje od zbrojowni w XVII w., poprzez koszary i magazyny w czasie zaboru, a w czasie I wojny światowej miejsce przetrzymywania jeńców rosyjskich. W latach 20-stych XX odnowiono dwie baszty a dwie następne w latach 70 i 80.
Miasto czeka na oferty do 11 kwietnia.