Ogrzewanie domu – wszystko co musicie wiedzieć. Cykl bezpłatnych szkoleń
PODKARPACKIE. Jak mniej płacić za ogrzewanie domu? Jak nie dać się oszukać przy kupnie opału? Jak ustawić kocioł, aby był naprawdę efektywny? Kotły, piecyki, kominki – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę przy kupnie? Na te oraz inne pytania odpowiedzą eksperci z Instytutu Technologii Paliw i Energii (ITPE) w czasie spotkań z mieszkańcami Podkarpacia.

Fot. pixabay/CC0
Bezpłatne spotkania odbędą się w ośmiu podkarpackich miejscowościach. Szkolenia i konsultacje będą prowadzone w ramach unijnego projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego: LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”
- Warto skorzystać z wiedzy ekspertów z ITPE, którzy są znakomitymi specjalistami w zakresie ogrzewania. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zmieniając pewne drobne przyzwyczajenia, możemy ogrzewać nasze domy taniej oraz z mniejszą uciążliwością dla środowiska. Przy rosnących cenach paliw warto poznać wszelkie sposoby na obniżenie naszych rachunków – mówi Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP, który realizuje projekt LIFE.
Eksperci z ITPE nie tylko edukują. Do instytutu trafiają próbki popiołu pobrane z pieców podczas kontroli prowadzonych na przykład przez gminne straże miejskie czy policję.
- W odpowiedzi na potrzeby jednostek samorządowych już w roku 2018 opracowaliśmy pierwszą w kraju metodę, która umożliwia wykrywanie procederu nielegalnego spalania odpadów w domowych paleniskach. Obecnie dysponujemy unikalnym na skalę kraju narzędziem – algorytmem klasyfikacyjnym, który pozwala precyzyjnie ustalić, co było spalane w piecu i w jakich ilościach, nawet to, że do rozpalenia została użyta np. gazeta. Prowadzimy takie badania dla ośmiu województw, w tym dla Podkarpacia, z którym współpracujemy jako partner projektu LIFE, ale bardziej zależy nam na tym, aby edukować mieszkańców, bo to daje najlepsze efekty – mówi prof. Jarosław Zuwała, z-ca dyrektora ds. Badań i Rozwoju w ITPE.
Spotkania - od 1 do 3 kwietnia – odbędą się w ośmiu podkarpackich miejscowościach:
Pustków-Osiedle – godz. 18.00, Centrum Kultury i Bibliotek;
Nagoszyn – godz. 16.00, budynek OSP;
2 kwietnia
Wiśniowa – godz. 11.00, sala posiedzeń, Urząd Gminy Wiśniowa;
Jedlicze – godz. 14.00, sala narad, Urząd Gminy Jedlicze;
Krosno – godz. 17.00 Lokalne Centrum Aktywności, dzielnica Polanka;
3 kwietnia
Miejsce Piastowe – godz. 14.00, ul. Dworska 43 A;
Krościenko Wyżne – godz. 10.00, Dom Ludowy;
Chmielnik – godz. 17.00, Dom Ludowy;