Unijne prawo gospodarcze będzie prostsze
Przepisy wspólnotowe często określane są jako zagmatwane, nieprzyjazne, oderwane od specyfiki wielu krajów członkowskich. W ostatnich latach jednak Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada podjęły wiele inicjatyw i decyzji dotyczących zmian tego stanu rzeczy. Działania te będą podejmowane w ramach programu sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT).

Jak to wpłynie na gospodarkę Unii Europejskiej – komentuje Teresa Kubas – Hul ekspert z Punktu Europe Direct Przemyśl, działającego przy WSPiA.
W swoim orędziu o stanie Unii z 11 września 2013 roku przewodniczący KE Jose Manuel Barroso stwierdził, iż „UE musi działać na dużą skalę w sprawach ważnych, a na mniejszą w sprawach bardziej błahych”. Jego zdaniem „za pomocą programu REFIT Komisja podjęła najbardziej, jak dotąd, kompleksowe działania, aby uprościć przepisy unijne”. – Nie wszystkie kwestie trzeba ustalać na szczeblu europejskim – uważa Jose Manuel Barroso. Dodaje, że musimy się dobrze zastanowić, kiedy i w jakiej dziedzinie powinniśmy działać na tym szczeblu”.
Mniej obciążeń - większe dochody
W latach 2007–2012 obciążenia administracyjne (np. niepotrzebne wymogi w zakresie sprawozdawczości i informowania) zmniejszyły się o 25 proc. – Powinno to wpłynąć na wzrost unijnego PKB o 1,4 proc., czyli o 150 mld euro – tłumaczy Teresa Kubas – Hul, ekspert punktu Europe Direct Przemyśl działającego przy WSPiA. – Najważniejsze reformy mające na celu uproszczenie przepisów i zmniejszenie kosztów obejmują m.in. wprowadzenie jednolitego patentu UE, opracowanie unijnego kodeksu celnego i obniżenie cen budowy i rozbudowy sieci szerokopasmowych. Zmienił się również sposób, w jaki Komisja przygotowuje przepisy – mówi Teresa Kubas – Hul. Dodaje, że KE bardziej zwraca teraz uwagę na potrzeby małych przedsiębiorstw, analizuje oceny skutków i wykorzystuje konsultacje społeczne.
Analizy trwają
Obecnie analizowanych jest ponad 20 inicjatyw legislacyjnych dotyczących bezpieczeństwa produktów konsumenckich i zdrowia zwierząt. Do końca 2014 r. przeprowadzonych ma zostać prawie 50 ocen przepisów dotyczących np. zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, pracy tymczasowej czy usług finansowych. Komisja zamierza również wycofać szereg wniosków będących w trakcie procesu legislacyjnego, a także uchylić niektóre z przyjętych przepisów, które nie są już potrzebne.
Zmiany będą dotyczyć także zamówień publicznych. – Chodzi tu o zmniejszenie liczby dołączanych przez oferentów dokumentów i świadectw, a także możliwość przekazywania dokumentacji elektronicznej. Kolejne przepisy to wspólna skonsolidowana podstawa podatkowa (CCCTB), czyli zestaw reguł, na podstawie których firmy działające w UE mogą obliczać zyski podlegające opodatkowaniu – wylicza ekspert Punktu Europe Direct Przemyśl.
Punkt ED w Przemyślu
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Przemyśl działający przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji, powstał w styczniu 2013 roku. Głównym celem Punktu jest zapewnienie jak najbardziej efektywnego przepływu informacji między Komisją Europejską a społeczeństwem województwa podkarpackiego. Punkt prowadzi działalności informacyjnej na temat działalności Komisji Europejskiej oraz inicjowanych przez nią kampanii i akcji skierowanych do społeczeństwa. Zadaniem Punktu jest także pobudzanie dyskusji w środowisku lokalnym w celu aktywnego zdobywania wiedzy na temat Unii Europejskiej. Punkt czynnie uczestniczy w organizacji eventów mających na celu stymulację aktywności obywatelskiej, zawodowej czy kulturalnej mieszkańców regionu. Działania te zmierzają do tworzenia dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego, które jest częścią zjednoczonej Europy.
kontakt:
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji
ul. Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II 2
37-700 Przemyśl, Polska
tel./fax: 16 679 38 86
www.europedirect-przemysl.wspia.eu
europedirect-przemysl@wspia.eu