Gmina Hyżne szuka wykonawcy III etapu rewitalizacji dworku Dzieduszyckich
GMINA HYŻNE, POWIAT RZESZOWSKI. Przetargi na realizację dwóch pierwszych etapów wygrała firma DP Studio. Prace w ramach III etapu miałyby potrwać 175 dni.
Fot. WUOZ w Przemyślu (P. Biliński)
Jak można przeczytać w zamówieniu - „remont będzie przeprowadzony na zabytkowej części budynku dworku”.
W ramach zaplanowanych teraz prac wyłoniona firma będzie musiała wykonać m.in.: „ obwodową izolację poziomą ścian zewnętrznych wokół części obiektu przeciw podciąganiu kapilarnemu; odcinkowe odkopanie ścian fundamentowych; skucie zawilgoconych tynków do wysokości co najmniej 50 cm powyżej widocznej linii zawilgocenia wraz z pogłębieniem fug w murze na około 2 cm, usunąć farbę, doczyścić, osuszanie murów budynku po odkopaniu fundamentów i skuciu zawilgoconych tynków powinno trwać taką ilość czasu umożliwiającą osiągnięcie przez ściany odpowiedniej wilgotności; widoczne spękania konstrukcyjne należy naprawić za pomocą systemu szycia murów przy użyciu specjalnych kotew spiralnych dwubiegowych ze stali austenicznej; izolację pionową ścian fundamentowych; naprawę gzymsów (…); nałożenie w dwóch warstwach tynków renowacyjnych; odtworzenie boniowania; renowację stolarki okiennej (w przypadku złego stanu zachowania stolarki należy wykonać jej rekonstrukcję jako stolarki drewnianej z zachowaniem obecnych podziałów i formy okien); renowację i rekonstrukcję stolarki drzwiowej. (zaprojektowano automatyczny system otwierania skrzydeł drzwiowych D3 w celu umożliwienia korzystania z budynku dla osób niepełnosprawnych): rekonstrukcję krat okiennych w piwnicy; wymianę opraw oświetleniowych na zewnątrz budynku; renowację lub rekonstrukcję elementów drewnianych nad wejściem głównym na elewacji południowo – zachodniej; inspekcję i udrożnienie istniejącej instalacji deszczowej”.
Termin składania ofert mija 19 lutego.
Pzypomnijmy, prace w ramach I i II etapu będą kosztować w sumie 1 715 447 zł. W dworku mieści się obecnie przedszkole i sala pamięci poświęcona gen. W. Sikorskiemu, który dorastał w Hyżnem. Dworek został wzniesiony w XVIII w. przez Dzieduszyckich, nadbudowany i przekształcony w pierwszej połowie XIX w. i reprezentuje typ dworu o cechach klasycystycznych. Usytuowany jest na wzgórzu, murowany z kamienia i cegły, otynkowany. Obiekt jest budynkiem trzykondygnacyjnym (częściowo podpiwniczonym) z nieużytkowym poddaszem. Jego powierzchnia zabudowy wynosi ok. 415 m2, zaś całkowita ok. 1050 m2.
Dworek Dzieduszyckich w Hyżnem był jednym ze zwycięzców konkursu fundacji „Most the Most”. Na prace rewitalizacyjne gmina otrzymała więc 1 mln zł dofinansowania. Przedsięwzięcie zdobyło również finansowe wsparcie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.