Czy można pracować na umowie, mając własną działalność? Wyjaśniamy!
Umowa o pracę to wygodna forma zatrudnienia. Mamy ustalony czas i miejsce pracy, nie przejmujemy się opłacaniem składek ZUS czy rozliczaniem faktur. Wiele osób woli jednak wolność i samodzielność, jaką daje własna działalność. Czy możemy połączyć zalety obu form zatrudnienia?

Łączenie bycie etatu i działalności
Od razu wyjaśniamy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połączyć prowadzenie własnej firmy z pracą na etacie.
Łączenie pracy na pełny etat z prowadzeniem działalności może być bardzo dużym wyzwaniem. Wymaga ono od nas determinacji, elastyczności, a także świetnego zarządzania swoim czasem, energią oraz organizacją wszystkich obowiązków. Dodatkowo musimy jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach.
Nierejestrowana działalność gospodarcza
Niektórzy, pracując na etacie, prowadzą działalność nierejestrowaną. Działalność nierejestrowana a umowa zlecenie, umowa o dzieło czy umowa o pracę to ciekawe połączenie dające bardzo duże możliwości. Takie rozwiązanie jest opłacalne, jeśli nasze dodatkowe zajęcie ma mieć niewielkie rozmiary i przynosić stosunkowo małe dochody.
W tym przypadku musimy pamiętać jednak o kilku ograniczeniach. Przykładem tego może być zapis w umowie z obecnym pracodawcą dotyczący zakazu konkurencji, co zablokuje nam możliwość wykonywania takich samych obowiązków dla innych kontrahentów. Nie możemy również prowadzić działalności nierejestrowanej w trakcie godzin pracy lub inaczej mówiąc, zaprzestać wykonywania pracy na rzecz i w interesie pracodawcy w godzinach etatowego zajęcia. Wszystkie zadania związanie z naszą działalności musimy wykonywać w naszym czasie wolnym.
Musimy pamiętać, że przychody i koszty z działalności nierejestrowanej rozliczamy samodzielnie (PIT-36). Jeśli jednak uzyskujemy przychody z NDG oraz pracy etatowej, rozliczamy je w tej samej deklaracji.
Bardzo istotne jest również przestrzeganie wysokości uzyskanego przychodu z działalności nierejestrowanej. Określony limit dla działalności nierejestrowanej jest powiązany z wynagrodzeniem minimalnym i w 2024 roku będzie równy 3 181,50 złotych (do czerwca) oraz 3 225 złotych (od 1 lipca). Jeśli w którymś miesiącu przekroczymy ten limit, jesteśmy zobowiązani zarejestrować działalność gospodarczą.
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Na łączenie etatu i działalności, decydują się także osoby, które na przykład dopiero rozpoczynają swoją przygodę z JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza). Na początkowym etapie firma może nie przynosić dochodów, żeby pokryć wszystkie koszta (składki ZUS, zakup potrzebnego sprzętu i materiałów, reklama). W tym przypadku praca na umowę o pracę czy zlecenie daje nam zabezpieczenie finansowe w przypadku trudności na przykład ze znalezieniem kolejnych klientów.
Jak więc widzimy, chcąc zwiększyć nasze przychody, możemy prowadzić działalność gospodarczą (NDG lub JDG) i jednocześnie wykonywać obowiązki w ramach umowy o pracę. Ważna jest tutaj znajomość przepisów oraz bardzo dobra organizacja swojego czasu. Jednak satysfakcja oraz korzyści finansowe mogą być warte starań.
Artykuł sponsorowany