Początek rewolucji ciepłowniczej w Sanoku. Oddano kocioł na biomasę
SANOK. W Sanockim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej oddano do użytku kocioł na biomasę o mocy nominalnej 7 MW. Wykonawcą inwestycji był Instal Warszawa.

For. Sanok (Fb)
Umowę z wykonawcą podpisano w sierpniu 2022 r. Całkowity koszt inwestycji to 33,38 mln brutto (27,14 mln zł netto) przy czym połowa tej kwoty to dotacja, a druga połowa to pożyczka na 15 lat. Finansowanie zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Ciepłownictwo Powiatowe.
Do tej pory w sanockiej ciepłowni Kiczury produkowane było ciepło jedynie w kotłach wodnych węglowych. Jego wytwarzanie w kotle na biomasę ma zastąpić część tej produkcji i będzie stanowiło ok. 56 proc. produkcji całkowitej ciepła w tej ciepłowni.
W ramach inwestycji powstały m.in.
- kocioł na biomasę o mocy 7 MW i sprawności min. 88 proc. wraz z urządzeniami i instalacjami około kotłowymi - w tym transportu biomasy oraz odprowadzenia żużla i popiołu,
- budynek magazynu dobowego, plac składowy i manewrowy oraz drogi wewnętrzne i przekładki sieci,
- instalacja oczyszczania spalin z elektrofiltrem, kominem i kontenerami na popiół,
- system sterowania i wizualizacji procesu oraz pomiaru ciepła,
- układ odgazowania, kondycjonowania i magazynowania wody uzupełniającej wraz z systemem sterowania, pomiarami i wizualizacją procesu,
- wyposażenie ładowarki w wagę hydrauliczną,
- wyremontowane zostały też - pomieszczenie i elewacje segmentu budynku przewidzianego dla kotła na biomasę.
Kocioł na biomasę będzie podstawowym źródłem do produkcji ciepła w istniejącym systemie ciepłowniczym. Wariant ten został wybrany jako najlepszy z technicznego, ekonomicznego i społecznego punktu widzenia. Kocioł będzie pracował automatycznie z mocą dostosowaną do bieżących potrzeb sieci ciepłowniczej.
Na tym jednak nie koniec modernizacji sanockiej sieci ciepłowniczej. Miasto przymierza się do realizacji kolejnego projektu, tym razem wykorzystującego technologię wodorową. Już w przyszłym tygodniu władze miasta mają zaprezentować studium jego wykonalności.
Produkcja ciepła z w kotle na biomasę zastąpi część produkcji ciepła w kotłach na węgiel kamienny i będzie stanowiła około 56% produkcji całkowitej ciepła w ciepłowni Kiczury. Oznacza to, że w wyniku realizacji projektu, system ciepłowniczy Sanoka sprosta regulacjom unijnym, uzyska status efektywnego systemu ciepłowniczego, a przede wszystkim znacząco obniży emisję zanieczyszczeń do powietrza.
Produkcja ciepła z odnawialnych źródeł energii nastąpi poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów biomasy w postaci biomasy leśnej (zrębki) do spalania w kotle wodnym. Ciepło produkowane będzie całorocznie na potrzeby istniejącej miejskiej sieci ciepłowniczej w Sanoku.