Zakończyła się rewitalizacja parku dworskiego w Niwiskach
GMINA NIWISKA, POWIAT KOLBUSZOWSKI. Wykonawcą prac była rzeszowska firma OBO Polska. Przy odtwarzaniu parkowego układu alejek skorzystano ze zdjęcia lotniczego z 1944 r.

Fot. niwiska.pl
Gmina szukała wykonawcy dość długo. Kolejne przetargi były jednak unieważniane jeszcze przed terminem otwarcia ofert. Władze gminy co i raz dokonywały pewnych zmian w treści zamówienia. Ostatecznie, na początku ubiegłego roku, udało się jednak wybrać firmę, która złożyła najkorzystniejszą ofertę (o kontrakt walczyło ich aż 11 ).
W ramach inwestycji oprócz prac pielęgnacyjnych parkowego drzewostanu i nowych nasadzeń, powstała też sieć żwirowych alejek, droga dojazdowa i duży parking. Do tego zainstalowano nowy system oświetleniowy całego terenu. W parku powstały też elementy małej architektury.
W samym budynku dworku funkcjonuje kilka gminnych instytucji: ośrodek kultury, biblioteka oraz szkoła muzyczna I stopnia (w oficynie).
Dodajmy jeszcze, że kilka tygodni temu władze gminy poinformowały o losie roszczeń co do majątku spadkobierców J.E.A. Hupki, jego przedwojennego właściciela. Pojawiły się kilka lat temu.
„W ramach bardzo szczegółowego postępowania wyjaśniającego przed wojewodą podkarpackim przeprowadzona została analiza argumentacji spadkobierców, a także obszernej dokumentacji archiwalnej, zapisów z pamiętnika J.E.A Hupki oraz relacji świadków, mających wiedzę o funkcjonowaniu tego majątku przed II wojną światową. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z 24 kwietnia br. utrzymał w mocy decyzję wojewody podkarpackiego z 2022r. dot. majątku ziemskiego w Niwiskach. Z materiału dowodowego zgromadzonego w aktach sprawy wynika jednoznacznie, że nieruchomość ziemska Niwiska stanowiła łącznie z wszystkimi zabudowaniami całość funkcjonalno - użytkową, zarządzaną z dworu i oficyny - wobec czego mogła być przeznaczona na cele reformy rolnej”.
Dwór w Niwiskach, w obecnym kształcie, powstał w połowie XIX w. Franciszek Hupka w miejscu starego drewnianego dworu zbudował nowy murowany. Powstały też budynki gospodarcze. Dwór podupadł w czasie II wojny światowej. Przepadło jego wyposażenie a sama rodzina Hupków została wysiedlona przez Niemców.
.