Jak na rzeszowskiej Baranówce powstał kompleks rekreacyjny
W ostatnich kilku latach na rzeszowskim osiedlu Baranówka (kiedyś nazywanym Baranówka IV) powstał mały kompleks sportowy. Nie wybudowano go od razu, ale poszczególne części powstały przez parę lat.

Rada osiedla to najniższy szczebel samorządu terytorialnego, pomocniczy. W Rzeszowie działa ponad 30 rad osiedlowych, chociaż nie na każdym udało się udało się je wyłonić. Poziom aktywności jest także różny.
- Rada odpowiada za organizację imprez, współorganizuje pikniki rodzinne, dni sportu, wyjścia do kina, czy na przykład – jak u nas – za zorganizowanie imprezy mikołajkowej dla 500 dzieci - mówi Mateusz Maciejczyk, przewodniczący Rady Osiedla Baranówka i radny Rady Miasta.
Radni osiedlowi mogą jednak przeforsować wiesze przedsięwzięcia. Mateusz Maciejczyk podaje konkretny przykład, który dzięki porozumieniu członków rady i konsekwencji udało się sfinalizować.
- W 2019 roku na zebraniu Rady Osiedla stworzyliśmy koncepcję zagospodarowania terenu tzw. Unii na os. Baranówka, przy ulicach Brydaka i Starzyńskiego. To kilkadziesiąt arów ze starym, betonowym boiskiem – mówi przewodniczący. - Nazwaliśmy wtedy ten projekt - Kompleks Sportowo-Rekreacyjny B4.
Przez następne lata odpowiednie wnioski były składane do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Oczywiście za każdym razem projekt trzeba było promować, bo konkurencja była duża. Rada Osiedla udostępniała np. laptopy do głosowaniu, jej członkowie rozdawali ulotki zachęcające do wsparcia konkretnych projektów. Rada Osiedla Baranówka ma to szczęscie, że jest zgranym teemem skupiających wspaniałe osoby, prawdziwych społeczników, którzy chcą działać na rzecz dobra wspólnego. Wszystko to mocno procentuje i daje wspaniałe efekty.
W pierwszym roku powstało boisko wielofunkcyjne dla najmłodszych do koszykówki i piłki nożnej (nawierzchnia bitumiczna, bramki i kosze, całość ogrodzona z wejściem). W kolejnym roku powstał tor rowerowy pumptrack typu dual (na którym obył się już Rzeszów Bike Festival). W tym roku powstał tam park kieszonkowy i psi par. 2000 różnych nasadzeń w tym 200 drzew (szpaler grabów w ilości ok. 150 sztuk wzdłuż ogrodzenia szeregówek, i brzozy w ilości ponad 40 sztuk, hamaki, ławki, leżaki).
- Jestem zwolennikiem tego, by w budżecie miasta były wydzielone środki dla osiedli – mówi Mateusz Maciejczyk. - Byłaby to określona kwota, wydawana po spotkaniach z mieszkańcami i Radą Osiedla.
Radni osiedlowi działają społecznie, wszystkie inicjatywy opłacają z prywatnych środków. Tylko przewodniczący otrzymuje ponad 400 złotych diety.
Skład Rady Osiedla Baranówka
Arkadiusz Ciepły - zastępca przewodniczącego
Leszek Hładki – zastępca przewodniczącego
Dorota Grzyb - sekretarz
Agnieszka Żelaznowska – członek Zarządu
Mateusz Maciejczyk – przewodniczący Rady
Marcin Bojda
Grażyna Drabik
Paweł Ipnar
Ryszard Lechforowicz
Danuta Niedzielska
Anna Rykała
Piotr Sowa
Krzysztof Ślusarczyk
Józef Wierzbicki
W tym roku zmarł Michał Ziemliński
.