Marsz Pamięci i odsłonięcie tablicy upamiętniającej rzeszowskich Żydów
RZESZÓW. uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na ścianie budynku Dworca PKP Staroniwa. 80 lat temu to z tego miejsca tysiące Żydów, w tym wielu mieszkańców Rzeszowa, zostało wywiezionych do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu.

Uroczystości upamiętniające deportacje odbędą się 7 lipca 2022 roku.
18.00 - Marsz Pamięci, trasa: Plac Ofiar Getta - Dworzec PKP Staroniwa.
19.00 - Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci ofiar akcji likwidacyjnej rzeszowskiego getta na budynku Dworca PKP Staroniwa.
Przy Kamieniu Pamięci na Placu Ofiar Getta odczytane zostaną relacje świadków deportacji, a w Synagodze Staromiejskiej zostanie zapalone i przez całą noc będzie palić się światło, przypominając współczesnym mieszkańcom Rzeszowa o żydowskich ofiarach II wojny światowej. Marsz przejdzie w milczeniu ulicami Kopernika, Grunwaldzką, Matejki, Moniuszki, Cieplińskiego i Pułaskiego do dworca PKP Staroniwa. Uczestnicy będą mieć 80 wstążeczek z nazwiskami żydowskich mieszkańców miasta – ofiar Holokaustu – oraz szyldy przedwojennych żydowskich warsztatów i sklepów. To pokaże, że w Holokauście zginęli konkretni ludzie: dawni znajomi, przyjaciele, współpracownicy oraz sąsiedzi katolickich mieszkańców miasta.
Na Dworcu PKP Staroniwa zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca dramatyczne wydarzenia z 1942 roku oraz odmówiona będzie modlitwa za tragicznie zmarłych Żydów.
Organizatorzy:
Marsz Pamięci: Stowarzyszenie Rajsze, Fundacja Rzeszowska.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej: Stowarzyszenie Działamy.
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek.