Redyk Karpacki od 1 lipca w Polsce
PODKARPACKIE. Już 1 lipca rusza 330 – kilometrowa polska część Międzynarodowego Projektu Kulturowego Redyk Karpacki Transhumance 2013. Na różnych etapach redykowi będą towarzyszyć pasterze z całych Karpat.

Trzysta owiec przejdzie z Ukrainy przez województwa: podkarpackie, małopolskie i śląskie, aby we wrześniu przejść do Słowacji i Czech.
Polski etap rozpocznie się od części podkarpackiej - 1 lipca w Ustrzykach Górnych (nie w Wołosatem, jak wcześniej planowano). Zadecydowały o tym względy logistyczne. Do Wołosatego pojedzie tylko delegacja, aby o 8.30 pomodlić się na tamtejszym cmentarzu i oddać hołd nieżyjącym pasterzom.
O godz. 10 w kościele św. Anny w Ustrzykach Górnych rozpocznie się msza św. Po niej zostaną poświęcone owce. O 11.15 rozpalona zostanie Bieszczadzka Watra, po nich odbędzie się koncert muzyki karpackiej w wykonaniu Mateusza „Józefa” Sowy.
Około godziny 12 stado, prowadzone przez sześciu pasterzy (dwóch Rumunów, dwóch Polaków i dwóch Hucułów) uda się w kierunku campingu Górna Wetlinka. O świcie 3 lipca wyruszą w kierunku Wetliny i Strzebowisk, skąd dzień później przejdą w okolice Cisnej, Balnicy, a następnie Łupkowa. Tutaj na strzelnicach Zakładu Karnego odbędą się 6 i 7 lipca Targi Serów „Na pasterskim szlaku” realizowane przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Łupkowa i Okolic, finansowane przez Fundację Karpacką z projektu „Alpy Karpatom”. w Nowym Łupkowie. Wypełnią ją m.in. prezentacje i konkursy serów, rękodzielnictwa, a także panel dyskusyjny o promocji serów, spotkanie pasterskie, prelekcje na temat Redyku Karpackiego i pasterstwa w górach oraz koncerty.
Następnie stado wyruszy do Komańczy (8 lipca), Czystogarbu (9 lipca) oraz Mszany (13 – 14 - lipca spotkanie pasterskie w gospodarstwie Maziejuków) oraz Krempnej (18 lipca - pasterskie opowieści, spotkanie w Magurskim Parku Narodowym).
Ważnym wydarzeniem towarzyszącym redykowi, będzie międzynarodowa konferencja, zorganizowana 10 lipca w sanockim Skansenie. O godz. 10 w sali konferencyjnej rozpoczną się wykłady i dyskusje dotyczące, m.in. pasterstwa, owczarstwa, zwyczajów pasterskich. Równolegle w sali edukacyjnej wytwórcy serów z naszego regionu wezmą udział w warsztatach serowarskich. Ogromną atrakcją, szczególnie dla dzieci, będzie możliwość zobaczenia owieczek na Rynku Galicyjskim.
Swoją obecność pasterze zaznaczą również podczas imprez towarzyszących redykowi, jak Targi Końskie w Lutowiskach – 6 i 7 lipca oraz Agrobieszczady w Lesku – 27 i 28 lipca.
Część podkarpacka redyku, zakończy się 18 lipca. Potem stado wejdzie na teren województwa małopolskiego, następnie śląskiego, a 1 września wkroczy na Słowację i do Czech.
Przypomnijmy, Redyk Karpacki organizowany przez Fundację „Pasterstwo Transhumancyjne, obejmuje trasę 1400 km przez tereny Karpat w 100 dni z zachowaniem pełnej obrzędowości. Ma on upamiętniać tradycje wołoskich pasterzy.
W jego organizację włączyły się liczne samorządy w Polsce.