Spray na komary - skuteczny sposób na ochronę
Komary to uciążliwe owady, których ugryzienie najczęściej przysparza nieprzyjemnych dolegliwości w postaci świądu. U osób uczulonych na jad komarów może pojawić się opuchlizna. Owady te są aktywne przede wszystkim latem, a przyciąga je intensywny zapach ludzkiego potu. Jednym ze skutecznych sposobów na to, aby zabezpieczyć się przed komarami są spraye. Warto przyjrzeć się bliżej temu, jak działają oraz czy są bezpieczne.

Jaki produkt na komary warto wybrać?
Wśród dostępnych na komary preparatów wyróżnia się przede wszystkim środki chemiczne, których skład jest skomponowany w taki sposób, aby działały one odstraszająco. Drugim rodzajem preparatów są te na bazie naturalnych aromatów, które wykazują właściwości odstręczające. Oprócz popularnych spreyów na rynku dostępne są również kremy i sztyfty. Ze względu na formę aplikacji zdecydowanie najlepsze rezultaty dają aerozole, które są łatwe w aplikacji i dają skuteczną ochronę.
W jaki sposób działają spraye na komary?
Wybierają spray na komary należy zwrócić uwagę na jego skład. Mogę one zawierać olejki eteryczne, które wyróżniają się naturalnym pochodzeniem, a jednocześnie bardzo skutecznym działaniem. Olejki, które wykazują działanie odstraszające na te owady muszą być w odpowiednim stężeniu, ponieważ jeśli nie zostaną rozcieńczone mogą działać drażniąco na skórę. Do naturalnych aromatów, które działają w ten sposób zalicza się przede wszystkim:
-
trawę cytrynową,
-
aromat goździkowy,
-
eukaliptus,
-
paczulę,
-
lawendę,
-
pomarańczę,
-
bazylię,
-
cytrynę.
Wybierając konkretny spray należy zweryfikować czy nie jest się uczulonym na żaden ze składników. Niektóre z produktów, zwłaszcza te wzbogacone o środki nawilżające i delikatnie pielęgnujące skórę mogą być stosowane również u dzieci. Tego rodzaju preparaty bazujące na naturalnych eterycznych wymagają regularnego ich aplikowania co około 3-4 godziny, ponieważ są one bardzo lotne.
Drugim rodzajem produktów na komary w formie sprayu są te, które zawierają DEET. Jest to substancja chemiczna, która działa w taki sposób, że blokuje receptory czuciowe komarów, dzięki czemu ludzki pot przestaje być dla nich atrakcyjny. Tego rodzaju środki są bardzo skuteczne, dlatego wystarczy je stosować około 3 razy na dobę. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że DEET jest mocną substancją, dlatego nie nadaje się do stosowania u małych dzieci. Preparaty na bazie tego składnika wykazują także doskonałą skuteczność w przypadku owadów występujących na obszarach tropikalnych, dlatego warto zabrać je ze sobą w egzotyczną podróż.
W jaki sposób dodatkowo chronić się przed komarami?
Mimo stosowania nawet najskuteczniejszego środka na komary warto zastosować dodatkowe środki ochronne, zwłaszcza w przypadku dzieci. Wybierając się na spacer z maluchem na wózek można nałożyć moskitierę, która zabezpieczy przed przedostaniem się do wnętrza komarów. Dobrym pomysłem jest także zakupienie plasterków lub opasek nasączonych substancjami ochronnymi, które razem z bezpiecznym dla dzieci sprayem dadzą doskonałe efekty.
Jeśli planujemy spacer po lesie należy pamiętać o tym, aby ubrać na siebie bluzkę z długim rękawem oraz dłuższe spodnie. Na głowę należy założyć czapkę lub kapelusz, który zabezpieczy przed wbiciem się kleszcza w skórę. Owady te najbardziej aktywne są podczas ciepłych dni wieczorem oraz rano, a także po opadach deszczu. To właśnie wtedy trzeb najbardziej zadbać o to, aby zabezpieczyć się skutecznie przed kleszczami i nie przyjemnymi dolegliwościami, takimi jak swędzenie i pieczenie skóry.
Artykuł partnera