Francuscy strażacy pomagają polskim strażakom w w sprawie pomocy humanitarnej dla Ukrainy
PRZEMYŚL.
Prezes ZG ZOSP RP druh Waldemar Pawlak podkreślił, że obecnie siły i środki skierowane do punktów recepcyjnych na granicę polsko-ukraińską ze strony strażaków-ochotników oraz innych służb są na bieżąco koordynowane. Logistyka relokacji uchodźców z granicy wschodniej jest opanowana i na bieżąco dostosowywana do potrzeb. Ważne jest teraz, aby wszystkie lokalne sztaby humanitarne były przygotowane na przyjęcie w swoich małych ojczyznach naszych braci z Ukrainy. Ochotnicze Straże Pożarne w całej Polsce są w stałym kontakcie z wójtami, burmistrzami i prezydentami miast, współpracują z Gminnymi i Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej oraz Polskim Czerwonym Krzyżem, tak aby zebrane dary, żywność i leki trafiały do osób faktycznie ich potrzebujących.
Ze strony francuskiej zadeklarowano wszelką pomoc, o którą poprosi strona polska. W zależności od potrzeb strażacy i ratownicy medyczni z Francji są w gotowości przyjazdu i pomocy na miejscu w Polsce.
Francuscy strażacy i ratownicy medyczni oraz polscy strażacy-ochotnicy działają już w punktach w Medyce i Przemyślu. Obecnie w Hotelu Albatros w Przemyślu działa tymczasowa ambasada polowa Francji.
Zarząd Główny Związku OSP RP jest w stałym kontakcie z Komendą Główną PSP oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dyrektorzy Oddziałów Wojewódzkich ZOSP RP na bieżąco współpracują z samorządowcami oraz strażakami-ochotnikami z gmin przygranicznych i jeśliby się pojawiły tam potrzeby uruchomienia rezerw strategicznych np. żywności, leków to będzie we współpracy z Państwową Strażą Pożarną takie działania wspierające prowadzić.
Wszystkie Zarządy Powiatowe i Gminne ZOSP RP oraz Komendanci Gminni przyłączyli się do lokalnych sztabów humanitarnych i koordynują pomoc niesioną przez druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych.
Więcej informacji: