Autosan prawie na półmetku realizacji kontraktu dla Częstochowy
SANOK. Sanocka fabryka zmodernizowała i przywróciła do użytkowania już 10 hybrydowych autobusów Solbusa.

Fot. MPK Częstochowa
Pierwszych pięć takich autobusów powróciło do taboru miejskiego przewoźnika w Częstochowie już w czerwcu. Za przywrócenie do sprawności 25 hybrydowych autobusów Solbusa tamtejsze MPK zapłaci Autosanowi 9 027 213 zł. Na realizację całego kontraktu firma z Sanoka ma 18 miesięcy.
Kilka lat temu Częstochowa kupiła w sumie 40 (25 krótkich i 15 przegubowych) hybrydowych miejskich autobusów Solbus. Zakup dofinansowany był z programu „Gazela” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Autobusy miały innowacyjną konstrukcję (elektryczno-gazową). Problem w tym, że wkrótce, podczas codziennej eksploatacji, autobusy Solbusa okazały się bardzo awaryjne. Z pożarami pojazdów włącznie. Kolejny kłopot polegał na tym, że firma ogłosiła upadłość i nie było od kogo żądać naprawy feralnych autobusów. Te zaś, ze względów bezpieczeństwa, miasto wycofało z użytkowania.
Po kilkunastu miesiącach częstochowskie MPK przeprowadziło dialog techniczny, rozpoznanie rynku i skonsultowało się nawet z naukowcami, chcąc sprawdzić, czy Solbusy w ogóle uda się przywrócić do użytkowania. Pomóc w pracach zgodził się tylko sanocki Autosan i zmodernizował jeden z autobusów. Podpisanie późniejszej umowy na modernizację pozostałych krótszych 12 m Solbusów było już tylko formalnością.
Na tym jednak nie koniec. Poza zawartą umową Autosan podjął się również modernizacji, na razie jednego, przegubowego Solbusa częstochowskiego MPK. Prace trwają w ścisłej współpracy ze specjalistami przewoźnika. Autobus przechodzi właśnie testy na częstochowskich ulicach. Być może więc kroi się kolejny kontrakt.
A na interesy z Częstochową Autosan nie może narzekać. To właśnie sanocki producent dostarczył do tego miasta 15 autobusów z napędem elektrycznym. To pierwsze takie pojazdy tamtejszego MPK.
.