Maszyna do cięcia tlenem - historia metody, która zrewolucjonizowała rynek
Współczesne przecinarki tlenowe wykorzystuje się do obróbki nawet najmniej podatnych na nią materiałów. Jednak początkowo maszyna do cięcia tlenem nie była tak użyteczna. Od 1901 roku, czyli od czasu, gdy cięcie termiczne tlenem weszło do powszechnego użytku, wiele się zmieniło. Dziś możemy cieszyć się jedną z najbardziej ekonomicznych metod cięcia przemysłowego.

Jak to się wszystko zaczęło? Jaka jest historia wykorzystania tlenu do obróbki materiałów oraz na czym tak właściwie polega cięcie termiczne tlenem? Wyjaśniamy!
Pierwsze cięcie termiczne tlenem
Już w czasach starożytnych nasi przodkowie byli w stanie dokonać prostej obróbki metalu. Oczywiście o czymś takim, jak maszyna do cięcia tlenem mogli tylko pomarzyć. Niemniej jednak dali dobry przyczynek do późniejszego rozwoju metody cięcia termicznego tlenem. Już na samym początku XX wieku niejaki Menne opatentował metodę cięcia tlenowego.
Zdawał sobie sprawę z tego, że technologia ta daje możliwość cięcia różnorodnych kształtów przy stosunkowo dużej grubości materiału. Na początku metoda ta nie była tak doskonała, jak zakładał naukowiec. W latach 20. nieco udoskonalono przecinarki tlenowe, których precyzja była już lepsza, choć wciąż pozostawiała wiele do życzenia.
Jeśli chodzi o aktualnie wykonywane cięcie tlenowe, parametry są nieporównywalnie lepsze. Krawędzie są gładkie i to nawet przy obróbce tak twardych materiałów, jak stal czy żeliwo.
Już od kilkudziesięciu lat cięcie lancą tlenową daje zadowalające efekty. Jednak przez długi czas problemem był wysoki koszt zakupu maszyny do cięcia tlenem. Ze względu na zaawansowaną konstrukcję urządzenia, jego zakup wciąż wiąże się ze znacznym wydatkiem. Jednak mimo wszystko przecinarki tlenowe są obecnie zdecydowanie tańsze.
Dzięki temu stały się dostępne dla większej liczby przedsiębiorstw. Profesjonalne cięcie termiczne tlenem umożliwia sprzęt dostępny w sklepie Eckert. Firma od kilkudziesięciu lat zajmuje się sprzedażą urządzeń przeznaczonych do obróbki materiałów. Zaletą przedsiębiorstwa jest oferowanie sprzętu dostosowanego do indywidualnych potrzeb oraz fachowe doradztwo. Dobranie modelu i osprzętu do danych zadań umożliwia w pełni efektywne cięcie blach tlenem.
Maszyna do cięcia tlenem – technologia cięcia
Każda maszyna do cięcia tlenem działa na podobnej zasadzie. Cały proces cięcia polega na podgrzaniu do konkretnej temperatury miejsca, które ma zostać obrobione. Służy do tego gaz palny. Dedykowane mu palniki mieszają go wraz z tlenem.
W ten sposób wytwarza się tzw. płomień podgrzewający, który naprowadza strumień tlenu tnącego do miejsca, które ma zostać poddane obróbce. Cały proces przebiega bardzo sprawnie i daje naprawdę zadowalające efekty. Niemniej jednak wiele zależy również od jakości danego sprzętu oraz od jego mocy. Warto to podkreślić, że nie wszystkie przecinarki tlenowe działają tak samo efektywnie.
Jak pracuje maszyna do cięcia tlenem?
Poszczególne parametry cięcia tlenowego są uzależnione od cech pracy urządzenia. Prędkość, z jaką porusza się palnik, rodzaj użytego gazu, czy średnica wylotu – to wszystko ma ogromne znaczenie dla efektów obróbki tlenem. Trzeba jednak zauważyć, że nie zawsze konieczny jest zakup maszyny do cięcia tlenem o maksymalnych parametrach.
Im są one wyższe, tym droższe jest urządzenie. Jednocześnie w wielu przypadkach nieco niższe parametry mogą się okazać zupełnie wystarczające. Zatem przed dokonaniem zakupu warto poradzić się fachowca w dziedzinie cięcia tlenowego, jakie parametry urządzenia będą optymalne.
Tekst sposnsorowany